AramaArama
Gıda Hattı

Dünyanın en güvenli şehirleri listelendi. İstanbul kaçıncı sırada?

28 Ağustos 2021, 16:08
Paylaş
Dünyanın en güvenli şehirleri listelendi. İstanbul kaçıncı sırada?

The Economist’in 2021 yılı Dünyanın En Güvenli Şehirler Listesi’nin zirvesinde Danimarka’dan Kopenhag yer alırken, İstanbul 60 şehir arasında 37. sırayı aldı. İstanbul’un en düşük notu aldığı kategori, 48,8 puanla 48’inci sırayı aldığı “kişisel güvenlik” oldu.

The Economic Intelligence Unit, dünya genelinde 60 büyük şehri 76 gösterge üzerinden analiz ederek, 2021 yılı Dünyanın En Güvenli Şehirler Listesi’ni açıkladı.

kopenhag-gidahatti

Kopenhag ilk, İstanbul 37. sırada

Genel sıralamada Danimarka’nın Başkenti Kopenhaf dünyanın en güvenli şehri olarak ilk sırayı alırken, bunu Kanada'nın Toronto kenti ile Singapur izledi. İstanbul ise 60 şehir arasında 37. sırayı aldı.

Genel sıralamanın dışında “Sağlık, Dijital, Altyapı, Kişisel ve Çevresel güvenlik” kategorilerinde de şehirler sıralandı.

Sağlık Güvenliği

Dünyanın Covid-19 pandemisi ile mücadele ettiği bir dönemde hazırlanan listede, şehirlerin sağlık güvenliği kategorisindeki sıralamasında, kentin sağlık sisteminin ne kadar hazırlıklı olduğu değerlendirildi. Kategori sıralamasında, kamusal ve özel sağlık sigortası, sağlık hizmetlerinin kalitesi, yatak ve doktor sayısı, güvenli ve kaliteli gıdaya erişim, madde bağımlılığıyla ilgili politikalar, akıl sağlığı, acil servis hizmetleri, yaşam beklentisi, çocuk ölümleri, kanser ölümleri, yaşam tarzına bağlı hastalıklar ve Covid-19 bağlantılı ölümler gibi kriterler belirleyici oldu.

Japonya’nın Başkenti Tokyo, sağlık kategorisinde en güvenli şehir olarak belirlenirken, bunu Singapur, Hong Kong, Melbourne ve Osaka izledi. İstanbul, ortalama puanın 66,7 olduğu kategoride, 71,9 puanla 25. sıraya yerleşti.

sidney-gidahatti
Sidney

Dijital güvenlik

Uzaktan eğitim ve evden çalışmanın öne çıktığı, alışverişin online ortama kaydığı Covid-19 sürecinde büyük önem taşıyan dijital güvenlik de, listede ayrı bir kategori olarak ele alındı.

Kişisel verilerin korunması, dijital tehditlere karşı farkındalık, güvenli akıllı kentler, siber saldırıya hazırlık, kamu ve özel ortaklık, internet erişim oranı, güvenli internet hizmetleri, iletişim teknolojilerinde altyapısal riskler, çevrimiçi saldırıya uğrayan bilgisayar oranı kriterleriyle yapılan sıralamada Sidney, 83,2 puanla ilk sırayı aldı. Ortalama puanın 61,7 olduğu listede İstanbul, 58,7 puanla 36. sırada yer bulabildi.

Altyapı güvenliği

Dünyanın en güvenli şehirleri için bir sıralamada, altyapı kategorisinde yapıldı. Altyapı güvenliği kategorisinde, ulaşım güvenliği uygulamaları, yayalar için kolaylık, felaket yönetimi ve iş devamlılık planı, su altyapısı, tehlike izleme sistemi, trafik kazasına bağlı ölümler, iklim bağlantılı hava, kara ve demir yollarında yaşanan ölümler, şebeke sistemi, kurumsal kapasite ve kaynaklara erişim, felaket sigortası, felaket riski bilgisine dayalı kalkınma, gecekonduda yaşam ve evsiz nüfus oranı değerlendirildi.

Ortalama puanın 71,5 olduğu kategoride ilk sırayı 93,4 puanla Hong Kong alırken, İstanbul ortalamanın hemen üstünde 72,1 puanla 35’inci oldu.

Kişisel güvenlik; İstanbul’un en kötü sırayı aldığı kategori

Kişisel güvenlik kategorisinde kentlerde; suça karşı veri tabanı kullanımı, silah düzenlemeleri ve uygulamaları, terör, askeri çatışma ve sivil ayaklanma tehdidi, kişi başına düşen polis, yargı personeli sayısı, aile içi şiddet ve cinsel tacizle ilgili mevzuat, adli ve şiddet suçlarının sıklığı, organize suçlar, terör saldırılarının şiddeti, madde kullanımı bağlantılı ölümler, yolsuzluk, gelir dağılımı, kadın cinayetleri ve aile içi şiddet sıklığı değerlendirildi.

Ortalama puanın 62,3 olduğu kişisel güvenlik kategorisi, İstanbul’un 48,8 puanla 48’inci sırayı alabildiği kategori oldu. Kategorinin birincisi ise 86,4 puanla Kopenhag olurken, ilk beşte Avrupa şehirlerinin yer alması dikkat çekti. (Amsterdam - 80,5 puan, Frankfurt - 80,3 puan, Stockholm - 79,7 puan, Brüksel - 79,2 puan)

Çevresel güvenlik

Sürdürebilirlik ana planı, yenilenebilir enerji ve yeşil ekonomi için teşvikler, atık yönetimi, sürdürülebilir enerji, su kaynakları üzerindeki baskı, hava kalitesi, kentsel orman alanları ve atık üretimi kriterleriyle ölçülen çevresel güvenlik kategorisinde ortalama puan 68,5 oldu.

İstanbul’un 62,8 puanla ortalamanın altında kalarak, 44. sırada yer aldığı listenin ilk sırasında ise Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington var.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.