Gıda Hattı

Dünyanın en büyük zeytin işleme tesisine çevreci yatırım

10 Ekim 2017, 12:12
Paylaş
Dünyanın en büyük zeytin işleme tesisine çevreci yatırım

Sürdürülebilir bir dünya için en büyük yatırımını yapan Fora Zeytin, dünyanın en büyük zeytin işleme fabrikasında üretimini artık güneş enerjisi ile gerçekleşecek.

Dünyanın en büyük zeytin işleme tesisi olan Balıkesir’in Havran ilçesindeki fabrikasında yer alan arıtma tesisi ile çevrenin temiz kalmasına destek olan Fora Zeytin, yine en büyük yatırımını doğaya yaptı. Şirket, zeytin ve zeytinyağı ürünlerini ürettiği fabrikasında kullandığı elektrik enerjisini, çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile kendisi üretecek.

gunes-enerjisi-gidahatti400 otomobile eşdeğer karbon salınımı önlenecek

Ekim ayı itibari ile çalışmaya başlayan sistem ile Fora Zeytin, güneşten faydalanarak ihtiyacı olan elektrik enerjisini kendi üretiyor. Toplam 4500 m² bir alan üzerine 2.400 adet panelden oluşan enerji üretim tesisi sayesinde, bir yılda atmosfere 540.000 kg/yıl CO₂ emisyonu salınımını engellemiş oluyor. Bu miktar 400 otomobilin yıllık karbon salınımına denk geliyor.

Projelendirme aşaması 1 yıl, kurulumu ise 2 ay süren panel sisteminin yatırım maliyeti 600 bin avro olmasına karşın, yıllık 900.000,00 Kw/h elektrik enerjisi tasarrufu sağlanacak. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde kurulumu, bakımı ve işletmesi en kolay sistem olduğundan, minimum yatırımla işletme maliyetleri de azaltılacak.

Tesiste ortalama saatlik 600Kw/h enerji üretilecek, bunun 460 Kw/h’i fabrika tarafından kullanılırken, kalanı ise dağıtım şebekesine verilecek. Elektrik faturalarında yıllık %75 oranında tasarruf sağlanmış olacak.

efe-yazici-gidahatti
Fora Zeytin Genel Müdürü Efe Yazıcı

“Güneş ülkesinde zeytine yakışır üretim”

Sürdürülebilir bir dünya için verimliliğin sürekli gündemlerinde olduğunu belirten Fora Zeytin Genel Müdürü Efe Yazıcı, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“Verimlilik bugün tüm firmaların bir numaralı gündeminde bulunuyor. Fabrikamızda devraldığımızdan beri üretim verimliliğini artırmak amacıyla altyapı yatırımlarına önem veriyoruz. Yılda 10 -15 bin ton zeytin işliyoruz. Üretim sürecinde elbette yüksek miktarda elektrik enerjisine ihtiyacımız var. Enerji ihtiyacımızı temiz ve ekonomik bir kaynaktan sağlama fikri önümüze geldiğinde heyecanla işe koyulduk. Ekim ayı itibari ile fabrikanın çatısında kurulan güneş panelleri sayesinde ihtiyacımız olan elektrik enerjinin büyük bir kısmını güneş enerjisi ile sağlamış olacağız. Böylece bizim gibi bir “güneş ülkesinde” en temiz enerji kaynaklarından birine geçiş yapmış oluyoruz.”

fora-zeytin-logo-gidahattiFora Zeytin 

Fora Zeytin, yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı ürünlerini Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan son teknoloji ile donatılmış AntGıda tesislerinde üretiyor. Türkiye’nin en iyi zeytin yetiştiren bölgelerinden seçilen zeytinler, ileri teknoloji ile işlenerek, tüm tazeliği ve tadı ile hijyenik olarak sofralara ulaşıyor. Tesiste, zeytin ürünlerinin yanında, sınırlı miktarlarda Naturel Sızma ve Riviera zeytinyağları da üretiliyor.

1994 yılında kurulan ve uzun yıllar İş Bankası iştiraki olarak hizmet veren AntGıda, 2014 yılında Mermerler Grup tarafından satın alınmıştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.