Gıda Hattı

Dünyanın en büyük turşusu rekoru Çubuk’un!

15 Eylül 2018, 12:04
Paylaş
Dünyanın en büyük turşusu rekoru Çubuk’un!

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali kapsamında dev cam fanusa kurulan 1,5 ton ağırlığındaki turşu, “Dünyanın En Büyük Turşusu” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

Ankara’nın turşusuyla ünlü Çubuk ilçesinde 13-16 Eylül 2018 tarihleri arasında 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali kapsamında, dünyanın en büyük turşusu rekor denemesi gerçekleştirildi.

Dev cam fanusa 1,5 tonluk turşu kurdular!

Rekor denemesi için 28 Ağustos’ta Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanı Erol Eraslanoğlu, beslenme ve diyet uzmanı Ender Saraç, yemek uzmanı ve yazar Sahrap Soysal’ın da katıldığı etkinlikte, dev bir cam fanusa 1,5 ton ağırlığında turşu kurulmuştu.

840 kilo salatalık, 800 litre sirkeli su ile diğer malzemeler katılarak, dev cam fanusta 1,5 tonluk turşunun kurulduğu etkinlikte konuşan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Çubuk turşusunun daha önce patentinin ve uluslararası coğrafi işaret belgesinin alındığını hatırlatarak, “Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi amaçlıyoruz. Böylece Çubuk turşusunun ününü hem Türkiye'ye hem de dünyaya duyuracağız” demişti.

Dünyanın en büyük turşusu olarak, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı

Çubuk'ta 28 Ağustos’ta dev cam fanusa kurulan 1,5 tonluk turşu, 13 Eylül’de başlayan Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali’nde, Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici ve hakem heyeti tarafından incelenerek onaylandı. Hakem heyetinin 'Dünyanın en büyük turşusu' olduğunun tescili ve Gıda Mühendisi Ayşe Horat'ın lezzetini onaylamasının ardından rekor ilan edildi.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, "Daha önce kurmuş olduğumuz turşumuz için rekor denemeniz tescil edildi. Bu gerçekleştirdiğimiz rekorla birlikte kendimizi mutlu hissediyoruz" dedi.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.