Gıda Hattı

Dünyanın en büyük meyvesi, yaşlanmaya karşı doğal savaşçı!

10 Eylül 2017, 16:01
Paylaş
Dünyanın en büyük meyvesi, yaşlanmaya karşı doğal savaşçı!

18 kiloya ulaşan ağırlığı ile dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen ve içeriği nedeniyle meyvelerin şahı olarak anılan Jackfruit, genç, kusursuz bir cildin adresi olarak gösteriliyor. Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul, İstanbul’da düzenlenen etkinlikte, ağırlığına rağmen ağaçta yetişen Jackfruit’in kesim tekniğini uygulamalı gösterirken, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise meyvenin faydaları hakkında bilgi verdi.

Malezya'nın egzotik lezzetleri, Gastronometro'da düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı.

malezya-dato-abdul-razak-abdul-vahab-shahid-abu-bakar-zeki-birincioglu-taylan-kumeli-gidahattiDünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen Jackfruit, hem tadı hem de sağlık açısından faydaları ile özellikle Avrupa ülkelerinde popüler olarak tüketilen Yıldız Meyvesi, zengin içeriği ile doğal bağışıklık sistenim koruyucusu olan Pitaya, dengeli beslenme ve diyetin ayrılmaz parçası Ananas ve sağlıklı beslenme açısından gerekli temel besin maddelerini içeriğinde bulunduran mucizevi meyve Mangosten, hem görüntüleri hem de sağlığa faydaları ile dikkat çekti.

Büyükelçi kesim tekniğini uygulamalı gösterdi

Malezya meyveleri tanıtım davetine Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Vahab, Dubai Malezya Başkonsolosluğu'dan Tarım Bölümü Konsolosu Shahid Abu Bakar, İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Birincioğlu, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ile ithalatçılar, distribütör ve perakendeciler katıldı. Davette Büyükelçi Dato Abdul Razak Abdul Vahab, dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen yaklaşık 1 metre uzunluğa, 50 cm çapa ve 40 kilo ağırlığa ulaşabilen jackfruit meyvesinin kesilişini uygulamalı olarak göstererek, misafirlere ikram etti.

malezya-buyukelcisi-jackfruit-tanitim-gidahattiİki ülke ticareti yüzde 50 artacak

Türkiye ve Malezya arasında resmi diplomatik ilişkilerin 1964 yılında başladığını belirterek, iki ülke arasında yapılan yatırımların rakamsal değerleri hakkında bilgi veren Vahab, 2017 yılının ilk yarısında Malezya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin yüzde 48 oranında artarak 2,92 milyar TL olduğunu bildirdi. Vahab, 2018 yılında Malezya-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması sayesinde iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 50 oranında artarak 4 milyar lira olmasının beklendiğini söyledi.

Tarım ürünleri ilk sırada

Malezya Tarım Konsolosu Shahid Abu Bakar da, bu yılın ilk 3 aylık döneminde tarım sektöründe Türkiye ve Malezya arasındaki ikili ticaretin 741 milyon TL'lik bir hacme ulaştığını kaydetti. “Malezya meyvelerinin bu hacimdeki payı ise 2.92 milyon TL” diyen Abu Bakar, bu rakamların gelecek için önemli bir potansiyel olduğuna işaret etti. Shahid Abu Bakar, “Malezya'nın tropikal meyvelerini Türk halkına tanıtmak istiyoruz. Bunun için de tadım aktiviteleri düzenleyerek, meyvelerimizin özelliklerini anlatıyoruz. Tüketicileri Malezya meyvelerinin benzersiz lezzeti ile tanıştırmak istiyoruz. Jackfruit gibi bazı meyvelerimizin görünümü hipermarkette görmeye alışık olduğunuzdan farklı olsa da Türk tüketiciler meyveleri tanıdıkça ve faydalarını öğrendikçe tercih etmeye başlıyorlar" diye konuştu.

36 ülkeden ithalat

Verita markasının yaratıcısı İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Birincioğlu ise etkinlikte şunları söyledi:

“Ülkemiz kendi yetiştirdiği meyveler dışında başka ülkelerde yetişen meyveler ve bunların bilinirliği konusunda son yıllarda önemli bir yol kaydetti. Verita olarak Türk damak tadına uygun meyvelerin analizini yaparak 36 ülkeden ithalat yapıyoruz. Mevsim uygunluğuna göre bazı meyvelerin ülkemizde de yetiştirilmesi için gerekli yatırımları yaptık. Hedefimiz sağlık ve şifa açısından zengin tropikal meyveleri halkımızla tanıştırmak. Jackfruit, yıldız meyvesi, pitaya, ananas ve mangosten de bu meyvelerin en lezzetlileri ve şifalıları arasında yer alıyor. Bu meyveleri Malezya’dan ithal ediyoruz ve tüm meyvelerimizde olduğu gibi en iyilerini seçip market ve manavlara sunuyoruz. Soğuk hava konteynırlarıyla gelen meyvenin ısı derecesi ve rutubeti kontrol altında tutuluyor. Meyve satışa çıkana kadar da o soğuk zincir kırılmadan muhafaza ediliyor. Türk halkına geleneksel meyvelerimizin yanında yeni tatlar sunmak, keşfettirmek bize mutluluk veriyor.”

malezya-meyve-gidahattiErken yaşlanmayı önlüyor

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise davette misafirlerle, ilginç görüntüleri dikkat çeken ancak lezzetleri ile de ilgi gören Malezya’nın egzotik meyveleri Jackfruit, Yıldız Meyvesi, Pitaya, Mangosten ve Ananas’ın sağlığa faydaları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

İçeriği ile yaşlanmaya karşı tek başına bir savaşçı vazifesi gören Jackfruit’in tüm meyvelerin şahı olduğunu belirten Kümeli, “Vitamin, mineraller, phytonutrientler, karbonhidrat, elektrolitler, lif, yağ ve protein açısından zengin bir kaynaktır. Bu meyve kalori içermekte, ancak kolesterol ya da doymuş yağ içermemektedir” dedi.

Yaş, menopoz ve düşük beslenme gibi birçok doğal faktörün vücudun yaşlanmasına neden olduğunu, kirlilik, UV radyasyonu ve dumanın erken yaşlanmayı teşvik ettiğini vurgulayan Taylan Kümeli, Jackfruit’de bulunan antioksidanların ise yaşlanma sürecini yavaşlatmak için vücuttaki serbest radikalleri yok ettiğini söyledi.

jackfruit-meyve-gidahattiKümeli, Mangosten’in Alzheimer’dan tüberküloza kadar birçok hastalığın tedavisinde öne çıktığını, Yıldız Meyvesi’nin bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırdığını, Ananas’ın sindirimi kolaylaştırıcı özelliği ile yağ akımını hızlandırdığını ve Pitaya'nın da içeriğindeki C vitamini sayesinde hastalıklara karşı doğal bir kalkan görevi yaptığını ifade etti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.