AramaArama
Gıda Hattı

Dünyanın en büyük et üreticisine siber saldırı! ABD, Rusları işaret etti

2 Haziran 2021, 12:31
Paylaş
Dünyanın en büyük et üreticisine siber saldırı! ABD, Rusları işaret etti

Brezilya merkezli dünyanın en büyük taze et üreticisi JBS SA, siber saldırı nedeniyle Kuzey Amerika ve Avustralya’daki merkezlerini kapatmak zorunda kaldığını duyurdu. Beyaz Saray siber saldırı için Rusya’daki hackerları işaret ederken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sergey Ryabkov, konuyla ilgili ABD ile direkt temasta olduklarını bildirdi.

Dünyanın en büyük kırmızı et üreticisi olan ve ABD’deki taze et ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Brezilya merkezli JBS SA’nın Avustralya ve Kuzey Amerika’daki tesisleri siber saldırıların hedefi oldu. Siber saldırıdan şirketin teknoloji sistemlerinin etkilendiği, bu nedenle bazı işletmelerde üretime ara verildiği açıklandı.

Küresel gıda güvenliğini tehdit edebilecek boyutta bir saldırı!

Amerikan medyasındaki haberlerde, şirketin Kanada’nın en büyük et paketleme tesislerinden biri olan işletmesinde üretime ara verdiği ve ABD’deki bazı mezbahalar dışında Avustralya’daki kesimleri durdurduğu kaydedilerek, yaşanan siber saldırının küresel gıda güvenliği için de yeni bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekildi.

20 ülkede tesisleri bulunan, gelirlerinin yüzde 50’sini ABD, yüzde 4’ünü Avustralya ve Yeni Zelanda, yüzde 3’ünü Kanada'dan elde eden şirketin, Avrupa ve Güney Amerika’da da operasyonları bulunuyor.

Rusya merkezli suç örgütü fidye talep etti

Brezilya merkezli et üreticisi JBS SA’nın Kuzey Amerika ve Avustralya’daki merkezlerini hedef alan siber saldırının ardından Beyaz Saray, Rusya’daki hackerları işaret etti.

ABD'nin söz konusu saldırı konusunda Rusya hükümeti ile iletişime geçtiğini belirten Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Karine Jean-Pierre, “Beyaz Saray, JBS'ye yardım teklifinde bulundu” dedi.

Tarım Bakanlığı'nın da konuyla ilgilendiğini bildiren Jean-Pierre, “JBS, yönetimimizi Rusya'da olması muhtemel bir suç örgütünden fidye talebi aldıkları konusunda bilgilendirdi. Beyaz Saray, bu konuda Rus hükümeti ile doğrudan iletişim halindedir” dedi.

Rusya: “ABD ile temas halindeyiz”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sergey Ryabkov da, dünyanın en büyük taze et üreticisi JBS SA'ya düzenlenen siber saldırı konusunda ABD ile direkt temasta olduklarını açıkladı.

Ryabkov, “Dışişleri Bakanlığı ve Washington'daki Büyükelçiliğimiz aracılığıyla konuyla ilgili görüşme gerçekleştirildi. ABD tarafının da Rusya tarafıyla doğrudan temas halinde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.