AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Dünyanın doğusunda da, batısında da selin bilançosu ağırlaşıyor

Dünyanın doğusunda da, batısında da selin bilançosu ağırlaşıyor
17 Temmuz 2021, 12:31

Almanya’da aşırı yağışların yol açtığı sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 133'e yükselirken, 22 kişinin hayatını kaybettiği Belçika’da 20 Temmuz’da Ulusal Yas ilan edildi. Japonya'yı vuran sel ve heyelanda ise can kaybı 13'e yükselirken, kayıp 15 kişi aranıyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en kötü doğal afetlerden birinin yaşandığı Almanya'da, sel felaketinin bilançosu giderek ağırlaşıyor.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 133’e çıktı

Rheinlan-Pfalz eyaletinde sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 90'a yükselirken, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ise can kaybı 43'te kaldı.

Felakette çok sayıda evin yıkıldığı Erftstadt kenti Belediye Başkanı Carolin Weitzel can kaybının artabileceğine işaret ederek, "Daha fazla kurban bulacağımız ihtimal dahilinde" dedi.

Toplam ölü sayısının 133'e ulaştığı Almanya'daki afet bölgelerinde 15 bin kişilik ekip görev yaparken, arama-kurtarma çalışmalarına ordu da destek veriyor.

Elektrik yok, su tedarikinde sorun yaşanıyor

Selin vurduğu bölgelerde 100 binin üzerinde kişi elektriksiz kaldı. Bazı bölgelere ise su tedarikinde de sıkıntı yaşanıyor. Rheinland-Pfalz eyaletinin Ahrweiler bölgesinde doğal gaz boru hatları tamamen zarar görürken, hatların yeniden döşenmesinin aylar sürebileceğini tahmin ediliyor. Selden etkilenen bazı bölgelerde itfaiye erleri, yerel yetkililer ve askerler, selin sürüklediği enkaz yığınıyla tıkanan cadde ve sokakları temizlemek için geniş çaplı çalışma başlattı.

Belçika’da 20 Temmuz’da ulusal yas ilanı

Avrupa’da selin vurduğu bir diğer ülke Belçika’da ise hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye yükselirken, 20 Temmuz içen ölenlerin anısına Ulusal Yas ilan edildi.

Japonya’da can kaybı 13'e yükseldi, 15 kişi kayıp

Japonya’da 3 Temmuz'da etkili olan şiddetli yağışın neden olduğu sel ve heyelan felaketinde de ölü sayısı artıyor. Shizuoka eyaletindeki Atami şehrinde arama-kurtarma faaliyetleri felaketin 14. gününde sürerken, hayatını kaybedenlerin sayısının 13'e yükseldiği bildirildi.

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF), itfaiye ve polis güçlerinden oluşan arama-kurtarma timleri, kayıp 15 kişiyi arama çalışmalarını sürdürüyor.

Japonya’da 3 Temmuz'da Kanagawa, Shizuoka ve Chiba eyaletleri başta olmak üzere ülkenin farklı kesimlerinde görülen mevsim normalleri üzerindeki yağış nedeniyle birçok bölgede sel ve toprak kaymaları meydana gelmişti. Afetten en fazla etkilenen bölge Shizuoka eyaletindeki Atami şehrinde yaşanan sel ve toprak kaymasında 130 evin zarar gördüğü açıklanmıştı.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.