Gıda Hattı

Dünyanın çözmesi gereken paradoks: Açlık ve Obezite

17 Nisan 2018, 15:47
Paylaş
Dünyanın çözmesi gereken paradoks: Açlık ve Obezite

Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN), dünyanın beslenme konusunda karşı karşıya olduğu paradoksun iki zıt ucu açlık ve obezite konusundaki çarpıcı gerçekleri ortaya koydu.

Barilla Gıda Türkiye tarafından yayınlanan Barilla Gıda ve Beslenme Bülteni Nisan sayısında, Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı’nın (BCFN) “Paradoksun iki zıt ucu: Açlık ve Obezite” başlıklı bir makaleye yer verildi.

barilla-piero-mirra-gidahatti“Gezegenimizin kaynakları tükeniyor, yaşam kalitesi düşüyor”

Basın Bülteni’ndeki kısa değerlendirmesinde “Gezegenimiz nereye gidiyor?” sorusunu yönelten Barilla Gıda Türkiye Genel Müdürü Piero Mirra, “Son yıllarda bilim insanlarının geleceğimizi şekillendirmek için kendilerine, birbirlerine, karar vericilere en sık yönelttiği soru bu. Gezegenimizin kaynakları tükenirken, insanların yaşam kalitesi de aynı hızla düşüyor. Bir yandan obezite gibi ağır bir sorunla yüzleşirken, diğer yandan çok daha çarpıcı bir şekilde susuzluk ve açlık gibi geri dönüşü zor sorunlar kapımızı çalmakta” dedi.

İşte o makale

“Paradoksun iki zıt ucu: Açlık ve Obezite

Dolu bir mideyle buzdolabını açarak yiyecek bir şeyler aramak mıdır açlık? Yoksa her gece aç olarak uyumak zorunda kalan 800 milyondan fazla kişinin hissettiği duygu mudur? İlki hiçbir şekilde doyurulması mümkün olmayan, sonradan öğrenilmiş bir istek. Oysa ikincisi hakiki bir içgüdü. Gerçek açlık yetersiz beslenmeye, yani insanın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için yeterince beslenememesine denir.

Uzun ve istikrarlı bir düşüşün ardından 2017, son on senede aç insanların sayısında artışın görüldüğü ilk yıl oldu. Ancak diğer yandan, obezite oranındaki agresif artış da devam etti. Küresel açlıkla eş zamanlı olarak küresel obezite de hayret verici şekilde yükseldi.

“Gezegenimiz herkese yetecek gıdayı üretiyor”

Her aç kişiye karşılık iki obez! Az beslenme, mikro besin eksikliği ve obezite, kısaca her şekliyle yetersiz beslenme artıyor. Aynı zamanda, fazla yiyen ve yanlış gıda tüketen insanların sayısı da artıyor. Gezegenimiz uzunca bir süredir herkese yetecek ve artacak kadar gıda üretiyor ancak, gıda eşit olarak dağılmıyor ve fazlasıyla israf ediliyor. Daha düşük maliyetli gıda üretiminin artması bir yandan farklı bir alternatifi olmayan insanlara erişim fırsatı yaratırken, diğer yandan insanların yanlış beslenmesine sebep oluyor.

Gıda paradoksunun zıt kutupları: Açlık ve Obezite

“Endüstri kazanıyor, insanlık kaybediyor”

Endüstri kazanıyor, insanlık kaybediyor. Genellikle daha ucuz ve erişilebilir olduğundan tüketici işlenmiş gıdayı tercih ediyor. Üstelik bunlar daha uzun raf ömürlerine sahipler ve tek kullanımlık ambalajlarda yemeye hazır olarak sunuluyorlar. Bu olgu kimi yerlerde, küreselleşmeyle birlikte aç insanların sayısında bir düşüş sağlasa da, fazla kilolu çocuk sayısında da aynı oranda bir sıçramaya yol açıyor.

Kentleşme bütün dengeleri alt üst ediyor. Kırsalda yaşamak yerine şehirlerin cazibesini seçmenin bir sonucu olarak, daha az aktif ve durağan yaşam tarzları ortaya çıkmıştır. Bu da yerel mevsimlik ürünlerden işlenmiş ürünlere doğru bir kaymaya sebep olmuştur.

Çocuklara, hiçbir zaman hayır demedikleri işlenmiş gıdalar vermek, ebeveynler için düşük maliyetli pratik bir çözüm. Oysaki ürünler mevsiminde tüketilmeli, yerel gıdalar tercih edilip, hasat edildiği haline benzeyenler yenmeli. Yemekler sağlıklı ürünlerle mutfakta sıfırdan hazırlanmalı ve hepsinden önemlisi de sadece ihtiyaç olan kadar tüketilmeli.

aclik-gidahatti
Fotoğraf: UNICEF/Kate Holt

“Gezegenimizin ve nüfusunun sağlığı tehlikede”

Beslenme uçurumu giderek derinleşiyor. Bu paradoksla baş etmek kolay değil ama gezegenimizin ve nüfusunun gelecekteki sağlığı büyük tehlikede. Tüm ülkelerin gıda sistemlerini bütünsel olarak gözden geçirip yeniden yapılandırması şart. Gıdaların pazarlanmasıyla ilgili yasalar çıkarmak hayati önem taşıyor. Ülkeler tüketicileri eğitmek ve etik gıda tedarik zincirleri oluşturmak için biran önce hareket geçmek zorunda. Herkes için sürdürülebilir ve adil bir gıda geleceği inşa etmeye odaklanamazsak gelecek ellerimizden kayıp gidebilir.”

Kaynak: https://www.barillacfn.com/en/magazine/food-and-sustainability/the-paradoxes-of-our-foodsystem/ (Bu yazıya kaynak olan makalenin orijinali www.sdg2advocacyhub.org sitesinde yayınlanmıştır.)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.