Gıda Hattı

Dünyanın çevresindeki yeni ay kutlu olsun

1 Mart 2020, 15:00
Paylaş
Dünyanın çevresindeki yeni ay kutlu olsun

Araştırmacılar bir asteroidin dünyanın çekim gücü nedeniyle yörüngeye girdiğini ortaya koydu. Böylelikle dünyanın çevresinde dönen minik bir ay daha oldu.

Bilim insanları dünyanın yeni uydusunun en azından bir süre boyunca çevremizde döneceğini belirtti. NASA'nın finanse ettiği Catalina Sky Survey keşif görevi, yer çekimine yakalanmış bir asteroid tespit etti.

Araştırma ekibinden Kacper Wierzchos keşfi aşağıdaki tweet ile duyurdu:

"Dünya geçici olarak yakaladığı yeni bir nesneye/2020 CD3 olarak adlandırılan olası bir mini-ay sahibi oldu. 15 Şubat gecesi Catalina Sky Survey'den iş arkadaşım Teddy Pruyne ve ben 20 parlaklığında bir nesne bulduk."

Yeni mini ay birkaç metre boyunda

Wierzchos asteroidin 1,9-3,5 metre çapında olduğunu hesapladı. Minor Planet Center dünyanın yakınında bulunan nesneyi onayladı ve muhtemelen 3 yıl kadar önce dünya yörüngesine girmiş olduğunu hesapladı.

Bu gök cismi dünya çevresinde yörüngeye girdiği bilinen ikinci asteroid. Bundan önce aynı kaderi paylaşan cisim de Catalina Sky Survey ekibi tarafından, 2006 yılında bulunmuş, 2006 RH120 olarak isimlendirilmişti. Bu asteroid 2006-2007 yıllarında 18 ay yörüngede kalmıştı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.