Gıda Hattı

Dünyadaki suyun çoğu, güneş rüzgarları ile geldi!

5 Aralık 2021, 12:00
Paylaş
Dünyadaki suyun çoğu, güneş rüzgarları ile geldi!

Newton suyun kuyruklu yıldızlarla geldiğini öne sürdüğünde bu yana, astronomlar dünyadaki suyun kaynağını araştırıyor.

Yüzyıllardır devam eden bu tartışma birçok kez farklı yönlere gitse de suyun güneşten geldiği düşüncesi daha önce pek akla gelmedi.

Ancak Nature Astronomy dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bir grup bilim insanı bu yönde kanıtlara ulaştı.

Dünyayı oluşturan maddelerde hidrojen ve oksijen bulunsa da dünyanın gelişimi sırasında çoğu uzaklaştı. Oksijen ise kayaların içinde sıkışarak dünyada kaldı. Bu nedenle suyun, hidrojen oluşumu sürecinden sonra dünyaya gelmesi gerekiyor.

Bilim insanları, dünyadaki suyun izini nasıl sürüyor?

Curtin Üniversitesi'nden Prof. Phil Bland, yaptığı açıklamada, "Suyun, C-tipi asteroitler üzerinde oluşumunun son aşamalarında Dünya'ya taşındığı yönünde mevcut bir teori var. Ancak bu asteroitlerin izotopik 'parmak izi’ üzerinde yapılan testler, bunların dünyada bulunan sular ile eşleşmediğini buldu. Bu da henüz hesaba katılmayan en az bir su kaynağı daha bulunduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

C-tipi asteroitlerdeki su başına düşen döteryum adlı hidrojen izotopu miktarı, dünyadaki okyanuslardan daha fazladır. Bu nedenle, döteryumun düşük olduğu bir kaynağın, bunu dengelemiş olması gerekmektedir.

Güneşten çıkan güneş rüzgarı sıradan hidrojenlere sahiptir, ancak bunlar çok az döteryum içerir. Araştırmacılar, aynı düşük döteryumlu suyun Itokawa adlı bir asteroidde de bulunduğunu gösterdi. Ancak bu su, yalnızca yüzeyde bulunuyordu. Derinlere inildiğinde, asteroiddeki suyun, güneşten uzak asteroiddekilerle benzer döteryum içerdiği belirlendi.

Dünyadaki suyun yarısından fazlası güneşten gelmiş olabilir

Araştırma ekibinde yer alan Curtin Üniversitesi'nden Dr. Nick Timms ve arkadaşları, bu hidrojenin iç güneş sistemi asteroitlerinin yüzeyinde oksijenle reaksiyona girerek, son derece ince fakat su açısından zengin bir tabaka oluşturduğunu düşünüyor.

Itokawa gibi büyük asteroitler için bu olay ihmal edilebilir bir etkiye sahip. Ancak özellikle toz parçacıkları gibi daha küçük nesneler, çok farklı yüzey-hacim oranlarına sahip. Bu maddeler dünyaya vardığında, taşıdıkları suları da getirerek okyanuslardaki döteryum miktarını seyreltmiş olabilir.

Araştırmanın yazarları, dünyadaki suyun %56 ile %72 arasında değişen bir bölümünün, daha önce hesaba katılmayan bu kaynaktan gelmiş olabileceğini hesapladı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.