Gıda Hattı

Dünyada yeniden kuş gribi salgını: Türkiye için risk var mı?

20 Kasım 2021, 13:26
Paylaş
Dünyada yeniden kuş gribi salgını: Türkiye için risk var mı?

Avrupa ülkeleri ile Uzakdoğu’da yayılan kuş gribi salgınlarına dikkat çeken Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, coğrafi olarak göçmen kuşların güzergahında bulunan Türkiye’nin, bu açıdan risk taşıdığını söyledi. Kuş Gribi Koordinasyon Kurulu oluşturulacağını duyuran Eroğlu, “Yeni bir salgın kapımızda değil ancak dikkatli olmakta fayda var. Sonuçta zoonotik bir hastalık ve insanlara bulaşma riski var” dedi.

Çin’in Hunan eyaletinde başlayan kuş gribi (H5N1) salgını, Avrupa’ya da sıçramış durumda. Avrupa alarma geçerken, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) Polonya’nın kümes hayvanı çiftliklerinde çok sayıda yüksek patojenik H5N1 kuş gribi salgını bildirdiğini duyurdu.

Kuş gribi virüsü, hızlı bir şekilde Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Danimarka ve İngiltere dahil Avrupa’da birçok ülkeye yayılırken, Uzakdoğu’da bu kez Japonya’da farklı eyaletlerden kuş gribi salgını haberleri geldi.

TVHB Başkanı Eroğlu: “Türkiye için risk var”

Son dönemde dünyada yeniden tedirginlik yaratan kuş gribi salgınına ilişkin Sputnik’e değerlendirmelerde bulunan Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Ali Eroğlu, Türkiye’nin coğrafi olarak göçmen kuşların güzergahında bulunduğunu ve bu açıdan risk taşıdığını söyledi.

Yeni bir salgının kapımızda olmadığını ancak dikkatli olmanın faydalı olacağının altını çizen Eroğlu, “Sonuçta zoonotik bir hastalık ve insanlara bulaşma riski var. Sars, Mers, Kovid-19 gibi hayvanlardan insanlara geçen bir hastalık ama insandan insana bulaşması noktasında bilimsel bir tespit yok. Belirtilerine gelince her viral hastalıkta olduğu gibi yüksek ateş, halsizlik, öksürük gibi semptomlar yaşanabiliyor” dedi.

Kuş Gribi Koordinasyon Kurulu oluşturulacak

“İnsanlara geçmesi haline ölüm oranı yüzde 50 civarında” diye devam eden Eroğlu, alınması gereken önlemleri şöyle anlattı:

“Bu oran Sars’da yüzde 10, Kovid-19’da ise yüzde 2 civarında. Tarım ve Orman Bakanlığı ile geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin yaptığımız toplantıda, ülkemizde ilk olarak 2005 yılında görülen ve 2015 yılında tekrarlayan kuş gribi için hazırlanan acil eylem planı üzerinde duruldu. Plan dahilinde kurulacak ekipler detaylıca ele alındı. Bu kapsamda da bir koordinasyon kurulu oluşturulacak ve bu doğrultuda uygulama planı hazırlanacak. Bu koordinasyon kurulunda kimlerin yer alacağı ve önlemler konusu detaylı bir şekilde masaya yatırıldı.

kus-gribi-gidahatti

Salgında telef olan hayvanlar için tazminat ödeniyor

Burada özellikle işletmelere ve köy tavukçularına önemli görevler düşüyor. Devlet kuş gribinde zarar görenlere, hayvanları telef olanlara tazminat ödemektedir. Hızlı yayılan ve mutasyona uğrayan bir virüs kuş gribi. Bu sebeple erken teşhis ve erken müdahale çok önemli. Hayvanlarda bir hastalanma ya da ölüm söz konusu olduğu zaman en yakın Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurulması gerekiyor ki erken önlem alınsın ve karantina tedbirleri uygulansın.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.