Gıda Hattı

Dünyada susam tohumu için ilk EPD belgesi, Türkiye için de bir ilk oldu!

19 Kasım 2021, 13:34
Paylaş
Dünyada susam tohumu için ilk EPD belgesi, Türkiye için de bir ilk oldu!

Dünyada susam tohumları için çevresel ürün beyanını almaya hak kazanan ilk şirket olan Tekfen Tarım, aynı zamanda Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe Çevresel Ürün Beyanı (EPD – Environmental Product Declaration) belgesini alan ilk şirket de oldu.

Tekfen Tarım, daha iyi bir çevre ve dünya ufkuyla yaptığı faaliyetlerle ilklere imza atmaya devam ediyor.

Susam tohumları için ilk çevresel ürün beyanı belgesi Tekfen Tarım’a

Susam tohumlarının çıktığı andan fabrika kapısına kadarki tüm aşamalarının çevresel etkilerinin ölçülmesi sonucunda Tekfen Tarım; Çevresel Ürün Beyanı (EPD – Environmental Product Declaration) belgesini almaya hak kazandı.

Şirket, bu sayede Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe EPD belgesini alan ilk şirket olmasının yanı sıra, dünyada da susam tohumu üzerine EPD belgesini alan ilk şirket oldu.

EPD Belgesi ne ifade ediyor?

Ürünlerin yaşam döngüleri boyunca ortaya çıkan çevresel etkilerinin, şeffaf ve karşılaştırılabilir bir biçimde iletişimini sağlayan, bağımsız doğrulanmış ve tescil edilmiş bir belge olan EPD’yi susam tohumunun 2020 yılı üretim verileri kullanılarak, karbon ayak izi başta olmak üzere birçok çevresel parametre beyanıyla almaya hak kazanan Tekfen Tarım; sağlam temelleri ve köklü geçmişinden gelen deneyimiyle geleceğe yatırım yapmaya devam ederken, çevresel etkisini de giderek iyileştiriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.