AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Dünya’da sadece 2 kişide rastlanmıştı; Türkiye’de 5 çocukta görüldü

Dünya’da sadece 2 kişide rastlanmıştı; Türkiye’de 5 çocukta görüldü
27 Nisan 2016, 16:35

Türk bilim insanları, 1995'te dünyada sadece Finlandiya'da 2 kişide tanı konulan ve bundan dolayı literatürde "kuzey epilepsi" olarak tanımlanan hastalığı, Türkiye'de ilk kez Kahramanmaraş'ta 5 çocukta teşhis etti. Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Dilber, "Hastalığın tanısı konulamadığı için kan örneklerini alıp laboratuvarda inceledik. Hastalara çok gelişmiş genetik yöntemlerden biri olan "tüm ekzom analizi" yaptık. Hastalarımızın kanlarında daha önce bilinen bir genin dünyada yeni bir mutasyonunu saptadık.” dedi.

"Sara" olarak bilinen "epilepsi" nöbetlerinin hastalarda yürüme ve konuşma zorluğuna neden olduğunu belirten Prof. Dr. Cengiz Dilber, sara nöbeti geçiren ve hastalıklarına çözüm bulunamayan 5 çocuğun ailesinin kendilerine başvurduğunu kaydetti. Dilber, "Hastalığın tanısı konulamadığı için kan örneklerini alıp laboratuvarda inceledik. Bilimsel çalışmamıza Necip Fazıl Şehir Hastanesi Tıbbi Genetik Uzmanı Yavuz Şahin ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Uzmanı Doktor Olcay Güngör ve TÜBİTAK katkı sağladı." dedi.

“Bilinen bir genin dünyada yeni bir mutasyonunu saptadık”

cengiz-dilber-gidahattiDilber, hastalara çok gelişmiş genetik yöntemlerden biri olan "tüm ekzom analizi" yaptıklarını belirterek şunları kaydetti:  "Hastalarımızın kanlarında daha önce bilinen bir genin dünyada yeni bir mutasyonunu saptadık. Kuzey epilepsi adı verilen bu hastalık daha önce sadece 1995'te Finlandiya'da 2 hastada tanımlanmıştı. Finler haricinde dünyanın hiçbir yerinde gösterilememişti. Biz de yeni mutasyonla bu genin hastalığını Türkiye'de ilk defa göstermiş olduk. Özellikle Kahramanmaraş şartlarında bunu göstermek ve başarmak bizim için çok önemliydi. Burada genetikçi Yavuz Şahin'in arkadaşımızın da çok katkısı oldu. Böylece hastanın tanımını yapmış olduk. Yani etrafta tanısız bir şekilde gezen hastaları tanımlamış olduk."

epilepsi-gidahatti

“Gen ya da enzim tedavisi uygulanacak”

Tanıyı koymanın tedavinin başlangıcı açısından önemli bir bölümünün halledildiği anlamına geldiğini ifade eden Dilber, genetik bir rahatsızlık bilindiği için bundan sonra tedaviye yönelik çalışmalar yapılacağını vurguladı. Dilber, kuzey epilepsi hastalarına bundan sonra gen ya da enzim tedavisi uygulanabileceğini söyledi.

Epilepsi-nedir-gidahatti

Çocuk Nöroloji Kongresi'nde Türkiye birinciliği ödülü

Tanı konulmasının hastalar için önemli olduğuna işaret eden Dilber, şunları söyledi: "Böylece hastaların havale geçirmeleri, sara nöbetleri önlenecek, yürümeleri bozulmayacak, konuşmaları daha düzgün olacak. Yavaş yavaş yürümelerinin bozulması, konuşmalarının bozulması bu hastalarda olmayacak. Yani sebebini bildiğimiz için tedavisine daha iyi yöneleceğiz. Bu çalışmamız, tıp dünyasına önemli bir ışık olup hekimlerimize de örnek olacak. Bu çalışmamızın çok önemli olduğu görüldü. Geçtiğimiz günlerde Antalya'da yapılan Çocuk Nöroloji Kongresi'nde Türkiye birinciliği ödülü verildi. İnşallah önümüzdeki dönemde bu hastalık için ilaç tedavisinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır."

epilepsi-ve-beyin-gidahatti

Söz konusu hastaların artık doktor doktor gezmeyeceğine dikkati çeken Dilber, çalışmayı tıp dünyasıyla paylaşarak bilimsel açıdan iyi bir sonuç ortaya koyduklarına inandığını kaydetti. Kaynak: AA

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.