Gıda Hattı

Dünyada Omicron vakaları yayılıyor, tedbirler sıkılaşıyor!

4 Aralık 2021, 13:51
Paylaş
Dünyada Omicron vakaları yayılıyor, tedbirler sıkılaşıyor!

Güney Afrika’da ortaya çıkan Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron vakaları görülen ülkeler giderek artarken, aşı zorunluluğu başta olmak üzere yeni tedbirler de uygulamaya konuluyor.

Meksika’da ilk kez 51 yaşındaki bir kişide Omicron varyantı tespit edildi.

Sağlık Bakanlığının açıklamasında, ülkedeki ilk Omicron vakasının tespit edildiği Güney Afrika kökenli hastanın sağlık durumunun stabil olduğu ve hastanede karantina altına alındığı aktarıldı. Vaka ile temaslı olan kişilerde herhangi bir bulguya rastlanmadığı ve yapılan testlerin negatif çıktığı bildirilen açıklamada, vatandaşlar sakin olmaya ve resmi kanallardan bilgi almaya devam etmeye çağırıldı.

Meksika Sağlık Bakanlığı, Omicron’a karşı sınırların kapatılmayacağını açıklamış, kronik hastalığı olan veya 50 yaş üstü kişiler gibi riskli gruptakilerin yurtdışı seyahatinden kaçınması uyarısında bulunmuştu.

Omicron mutasyonu Tunus’a sıçradı

Tunus Sağlık Bakanı Ali Mrabet yaptığı açıklamada, Kongo’dan Türkiye aktarmalı olarak Tunus’a gelen 23 yaşındaki erkek 1 yolcuda Omicron mutasyonu tespit edildiğini bildirdi. Mrabet, söz konusu yolcunun Covid-19 testinin pozitif çıkmasından sonra yapılan incelemelerde Omicron varyantı tespit edilen yolcunun karantinada olduğunu kaydetti.

Güney Kore’de Omicron vaka sayısı 9’a yükseldi

Salgında son 24 saatte 5 bin 352 yeni vaka tespit edilmesi ile günlük vaka sayısında rekor kırılan Güney Kore’de, 3 kişinin daha Omicron mutasyonu ile enfekte olduğunun belirlenmesiyle, toplam Omicron vaka sayısı 9’a ulaştı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda yeni mutasyonun yayılmasını önlemek için Güney Kore’ye gelen yolcuların 2 hafta zorunlu karantinada tutulacağı ve daha önce tam aşılı kişilere uygulanan muafiyetlerin de kaldırıldığı bildirildi. Ayrıca restoranlara, sinemalara ve diğer halka açık alanlara girişlerde aşı kartlarının gösterilmesinin zorunlu olduğu ifade edildi. Pazartesi gününden itibaren uygulanacak özel toplantılara getirilen kişi kısıtlamasıyla Seul’deki katılımlar 6, başkent dışındaki bölgeler ise 8 kişi ile sınırlandırılacak.

Güney Kore’de yetişkin nüfusun yüzde 91,7’si koronavirüse karşı tamamen aşılandı.

Çekya’da Covid-19 aşısı zorunluluğu

Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtech düzenlediği basın toplantısında, Covid-19’a karşı zorunlu aşılama uygulamasının başlayacağını duyurdu. Buna göre, 60 yaş ve üstü kişiler ile sağlık görevlileri, polisler, itfaiyeciler, askerler, sosyal hizmet görevlileri gibi meslek grupları ile tıp fakültesi öğrencileri için aşı zorunlu hale gelecek. Bakanlık ayrıca, Noel ile ilgili çeşitli önlemler de almaya hazırlanıyor.

Vojtech, “Pandemi ile mücadelede daha sıkı önlemler almak gerekiyor. Özellikle belli yaş grupları ile bazı meslek gruplarının aşılanması çok önemli. Avrupa'nın Covid-19'a karşı zorunlu aşıya yöneldiği açık. Çekya da bu yolu izlemelidir. Yeni hükümet bu kararı değiştirebilir veya kaldırabilir, bu onların kararı fakat bizim için en doğru karar budur” dedi.

“Çekya’da aşılama merkezi kapasitesi yeterli değil”

Çekya’da kurulacak olan yeni hükümette Sağlık Bakanı olması beklenen Vlastimil Valek ise, aşı kararının yanlış olduğunu ifade ederek, “Belli meslek gruplarını aşılamak sadece o meslek grubu temsilcilerinin talep etmesi halinde mümkün olabilir. Zorla aşılama yapılamaz. Belli bir yaş üzeri kişilere zorunlu aşılama kararı getirebilmek için ise önce aşıya ulaşımı arttırmak gerekir. Şu anda Çekya’da aşılama merkezi kapasitesi yeterli değil” dedi.

Çek Aşılama Derneği üyeleri de, Covid-19'a karşı zorunlu aşı yapılmasına karşı çıkıyor. Dernek Başkanı Roman Chlibek, “Yaşlıların aşılanmasını tam olarak destekliyorum fakat herkesin sağlığa erişim ve korunma konusunda kendi sorumluluğu olmalıdır. Aşı olmadan korona ile mücadele edemeyiz fakat bu karar yaşlılar için motive edici bir karar olmayacağı gibi uygulanması da çok zor olacak” dedi.

Çekya’da 18 yaş üstü kişilerin yüzde 65,81’i tek doz, yüzde 73,05’i ise iki doz aşılandı.

Aşıdan kaçmak için silikon kol kullandı

Öte yandan İtalya’da aşı olmak isteyemeyen bir kişinin, aşı sertifikası alabilmek için silikon kol takıp aşı olmaya gittiği ortaya çıktı.

İtalya’nın kuzeybatısındaki Biella’da 50’li yaşlarda bir kişi, koronavirüs aşısından kaçmak için ilginç bir yol denedi. Silikon kol kullanarak hastaneye aşı olmaya giden adam, sırası geldiğinde kolunu sıvadı. Ancak aşıyı yapacak olan hemşireyi kandıramadı. Adamın kolunu sıvadığında teninin “soğuk ve lastik” gibi olduğunu ifade eden hemşire, ayrıca ten rengiyle kolunun da uyumsuz olduğunu fark ettiğini söyledi. Hemşireyi aşı yapması konusunda ikna etmeye çalışan adam hakkında dolandırıcılıktan soruşturma başlatılırken, diş hekimi olan kişinin Covid belgesi kuralları gereği işten uzaklaştırıldığı öğrenildi.

İtalya’da tren istasyonlarına, sinema salonlarına, restoranlara, spor salonlarına ve yüzme havuzlarına girmek için aşı, negatif test veya virüsü atlatmış olma kanıtını içeren “yeşil geçiş sertifikası” kullanılıyor. Pazartesi gününden itibaren ise söz konusu yerlere girişler sadece aşılanmış veya yakında zamanda koronavirüs geçirmiş kişilere verilen “süper yeşil geçiş sertifikası” ile mümkün olacak.

Ülkedeki nüfusun yüzde 73’ü Covid-19’a karşı tam aşılandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.