Gıda Hattı

Dünyada milyarlarca insanın temiz suya erişimi yok!

30 Temmuz 2017, 21:32
Paylaş
Dünyada milyarlarca insanın temiz suya erişimi yok!

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan son rapora göre, 2.1 milyar insanın temiz bir şekilde sağlanan suya erişimi yok. Dünyadaki her 10 kişiden 3’ü temiz ve evde musluktan akan sudan mahrum, her 10 kişiden neredeyse 6’sı ise kötü sıhhi koşullarda yaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yayınlanan İçme Suyu, Sıhhi Koşullar ve Hijyende İlerleme (Progress on Drinking Water, Sanitation and Hygiene: 2017 Update and Sustainable Development Goal Baselines) raporu, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden Temiz Su ve Sıhhi Koşullar başlıklı 6’ıncı hedefe ulaşılmasındaki zorluğu ortaya koydu.

hindistan-su-gidahatti
Fotoğraf: UNICEF/Prashanth Vishwanath

Rapora göre, pek çok ev, sağlık kuruluşu ve okulda sabun ve el yıkamak için su bulunmuyor ve bu durum özellikle çocukları ölümcül hastalıklara yakalanma riskine sokuyor. Bu temel hizmetlerin yoksunluğu nedeniyle kolayca engellenebilecek iken milyonlarca insan her yıl beş yaşın altında 361 bin çocuğun hayatını alan ishal gibi hastalıklara yakalanıyor.

who-tedros-adhanom-ghebreyesus-gidahatti
DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus

“Temiz su ve hijyen imtiyaz olmamalı”

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus rapor ile ilgili yayınladığı basın açıklamasında, “Temiz su, sıhhi koşullar ve hijyen, sadece zenginlere ya da kent merkezlerinde yaşayanlara has bir imtiyaz olmamalıdır” dedi.

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake de “Temiz su, sıhhi koşullar ve hijyen, her topluluktaki her çocuğun sağlığı için büyük önem taşır. Bu nedenle de daha güçlü, sağlıklı ve daha eşit toplumlar oluşturmak için gereklidir” değerlendirmesini yaptı.

unicef-anthony-lake-gidahatti
UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake

İyi hijyen uygulamaları ishal, kolera, dizanteri, hepatit A ve tifo gibi hastalıkların yayılmasının önlenmesinde basit ve en etkili yollardan biri olma özelliği taşıyor.

Bölgeler arası fark yüksek!

Raporda verileri yer alan 70 ülkede el yıkamak için su ve sabuna erişim büyük farklılık gösteriyor. Sahra Altı Afrikası’ndaki ülkelerde bu oran yüzde 15’e düşerken, Asya kıtasının batısı ve kuzey Afrika’da yüzde 76’ya çıkıyor.

Bu önemli eşitsizlikler BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ve özellikle Temiz Su ve Sıhhi Koşullar başlıklı 6’ıncı hedefin uygulanmasını riske sokuyor.

DSÖ ve UNICEF, temel sıhhi koşulların sağlanmasına yönelik ilerlemenin çok yavaş olduğu ve bunun 2030 yılında hedefe erişilemeyeceği anlamına geldiği uyarısında bulunuyorlar.

afrika-cocuk-su-gidahatti
Fotoğraf: UNICEF/Hatcher-Moore

Temiz suya erişim ve sıhhi koşullar

BM Raporu’na göre, 2.1 milyar insanın temiz bir şekilde sağlanan suya erişimi yok, 844 milyon insana temel su içme hizmeti sağlanmıyor. 263 milyon kişi evlerinin yarım saat uzağından su taşıyor. 159 milyon hala yüzey su kaynaklarından arıtılmamış su içiyor.

Raporda sıhhi koşullar ile ilgili de çarpıcı rakamlar yer alıyor. 4.5 milyar kişinin güvenli şekilde yönetilen sıhhi koşullara erişimi yok, 2.3 milyar kişinin temel sıhhi koşullara erişimi yok, 600 milyon kişi başka hanelerle tuvaletlerini paylaşıyor. 892 milyon kişinin ise tuvaleti yok.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.