AramaArama
Gıda Hattı

Dünyada ilk kez bu yıl kutlanıyor: 18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü

18 Mart 2019, 13:48
Paylaş
Dünyada ilk kez bu yıl kutlanıyor: 18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü

Geri dönüştürülebilir atıklar, dünyada yedinci doğal kaynak olarak kabul ediliyor. Küresel Geri Dönüşüm Vakfı, çöpte yatan bu değerli kaynaklara dikkat çekmek için bu yıl ilk kez 18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü kutlayacak.

Gezegende var olan yedinci doğal kaynak bulundu. Geri dönüştürülebilir atıklar; hava, su, kömür, petrol, doğal gaz ve minerallerden sonra yedinci doğal kaynak olarak kabul ediliyor.

18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü

Dünyanın kabul ettiği yedinci doğal kaynak olan geri dönüştürülebilirler, ilk kez özel bir gün ile kutlanacak. Küresel Geri Dönüşüm Vakfı, çöpte yatan bu değerli kaynaklara dikkat çekmek için bu yıl ilk kez 18 Mart tarihini Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutlayacak.

Gün dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde geri dönüştürülebilir atıkların "yedinci doğal kaynak" olarak çevrenin yanı sıra ekonominin de önemli bir parçası olduğuna dikkat çekilecek. Türkiye’de de bu günün önemine dikkat çekmek için Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) çalışmalar yürütüyor.

“Atıklar yeşil ekonominin ham maddeleri”

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, 18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü’ne özel açıklamalarda bulundu.

“Evde, işte, okulda, yolda, her yerde üretirken, tüketirken atık çıkarıyoruz, gezegenimizi kirletiyoruz ve iklimimizi değiştiriyoruz; bu nedenle atık yönetimi şart” diyen Karaosmanoğlu, çöpte bizleri bekleyen cevheri fark edip, geleceğe geri dönüşümün ekonomik gücüyle ilerlememiz gerektiğine dikkat çekerek, “Atıklar ülkemizin ulusal serveti olan yeşil ekonominin ham maddeleridir” dedi.

2019 geri dönüşüm için farkındalık yılı olacak

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Dünya Geri Dönüşüm Günü fikrinin nasıl ortaya çıktığına ilişkin de şunları söyledi:

“Geri dönüşümü desteklemek, gezegenimizi korumak için Küresel Geri Dönüşüm Vakfı tarafından ilk kez Ekim 2018’de böyle bir günün kutlanması önerildi. Bu anlamlı günün, Birleşmiş Milletler Günü olarak tanınması için Uluslararası Geri Dönüşüm Bürosu ile Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) de büyük bir çaba gösteriyor. 18 Mart tüm dünyada ilk kez bu yıl Dünya Geri Dönüşüm Günü olarak kutlanacak.”

Günlük hayatımızda kullandığımız ya da tükettiğimiz birçok ürün sonrasında atık oluşturduğumuzu vurgulayan Prof. Dr. Karaosmanoğlu, kağıt, ahşap, cam, metal, plastik, yağ, lastik, akü, otomobil, elektrikli-elektronik eşyalar gibi atıkların endüstri için geri dönüştürülebilir ham madde niteliği taşıdığını unutmamak gerektiğini kaydetti. Dünya Geri Dönüşüm Günü doğrultusunda herkesi atıklarını geri dönüşüme kazandırarak ziyan etmemesi konusunda çağrı yapan SÜT-D Başkanı, “Geri dönüştürülebilir atıkların kıymetini bilelim” ifadesini kullandı.

İstanbul Karbon Zirvesi

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak 9 Nisan 2019 günü İstanbul Teknik Üniversitesi'nin tescilli yeşil yerleşkesinde gerçekleştirecekleri VI. İstanbul Karbon Zirvesi’nde; atık yönetiminin yeşil ekonomideki önemine, atık yönetimi-iklim değişimi etkileşmesine resmi erk, yerel yönetim, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve öğrencilerle dikkat çekeceklerini bildirdi. Karaosmanoğlu, geri dönüştürülebilir atıkların gücü ile ekonomiye yeşil güç katmanın, yerli geri dönüşüm teknolojilerinin geliştirilmesinin önemine de vurgu yaptı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.