Gıda Hattı

Dünyada ilk: Aşısızlar sağlık vergisi ödeyecek

12 Ocak 2022, 23:55
Paylaş
Dünyada ilk: Aşısızlar sağlık vergisi ödeyecek

Kanada’nın Quebec eyaletinde, Covid-19’a karşı aşılanmamış kişilerden sağlık vergisi alınması kararlaştırıldı.

Kanada’nın en kalabalık ikinci eyaleti olan Quebec’de uygulamaya girecek olan yeni kararla birlikte, Covid-19 aşısı yaptırmayan kişilerden yeni bir “sağlık vergisi” alınacak.

“Aşı olmayanlar başkalarına mali yük oluyor”

Eyalet Başbakanı François Legault yaptığı açıklamada, uygulamanın sağlık sorunları sebebiyle aşı olamayan kişileri kapsamayacağını belirterek, “Aşı, virüsle savaşmanın anahtarıdır. Bu yüzden sağlık nedenlerinden dolayı aşı olamayan kişiler dışındaki yetişkinlerden sağlık vergisi alacağız” dedi. Aşı olmamış kişilerin, başkalarına mali yük olduğunu da vurgulayan Legault, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen sağlık vergisinin 100 Kanada dolarından (yaklaşık bin 102 TL) az olmayacağını da ifade etti.

Eyalet nüfusunun sadece yüzde 10’unun aşılanmamış olduğunu belirten Başbakan Legault, buna rağmen yoğun bakım servislerindeki doluluk oranının yaklaşık yüzde 50 olduğunu söyledi.

Rusya’da Omicron endişesi

Rusya’da ise koronavirüsün Omicron mutasyonuyla ilgili hükümet üyeleriyle video konferans yoluyla toplantı düzenleyen Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, endişe verici açıklamalarda bulundular.

Toplantıda Omicron varyantıyla ilgili yapılan ön çalışmayı aktaran Golikova, “Yılın ilk haftasında Rusya Federasyonu'nda insidans oranı 100 binde 76,3 olarak görüldü. Bu da 2021'in son haftasına göre yüzde 19,4 düşüş olduğunu gösteriyor. Ancak bu sonuç gerçekçi değil. Çünkü 2021 sonundan 2022'nin ilk haftalarına kadar test sayılarında azalma oldu. Yeni yılın ilk haftasında yaptırılan testler, her 100 binlik nüfusta 239 olarak gözüküyor. Rusya'daki 66 sağlık kuruluşunda testlere müracaatlarda azalma var" dedi.

“Omicron'un ilk darbesi Moskova'ya olacak”

Golikova, ülkede Omicron nedeniyle yeni bir korona virüs dalgası riski bulunduğunu ifade ederek, "Omicron mutasyonu nedeniyle salgının yeni bir dalgasından kaçınmamız gerekiyor" dedi.

Ülkede kaydedilen Omicron vaka sayısının 698'e çıktığını, vaka sayısının artması durumunda Omicron'dan ilk darbeyi Moskova’nın alacağını ifade eden Golikova, en yakın zamanda hükümetin tedbir alması gerektiğini ve bu hafta sonuna kadar da ilk önlemlerin açıklanacağını duyurdu.

Putin: "İki haftamız var"

ABD’deki vaka sayılarında görülen artışı örnek gösteren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise kendilerini çok zor günlerin beklediğini söyledi. Putin, "Muhtemel yeni salgınların öncesinde çok zor durumda olduğumuz çok açık. ABD’de olanları görüyoruz, günde 1 milyonun üzerinde vaka kaydediliyor. Bu gerçekten çarpıcı. Bazı Avrupa ülkelerinde de yeni Omicron mutasyonu nedeniyle aynı durum gözleniyor.” dedi.

Böyle bir duruma hazırlıksız yakalanmamaları gerektiğini vurgulayan Putin, "Federal, bölgesel ve sektörel düzeyde çeşitli kurumların harekete geçirilmesi gerekiyor. Yeni dalgada virüsün yol açacağı muhtemel bir darbeye hazırlıklı olmak gerekiyor. Dünyada neler olduğunu görüyoruz. Hazırlanmak için 2 haftamız var" ifadelerini kullandı.

8 Ocak 2022 güncel koronavirüs tablosu yayınlandı

Rusya'da günlük vaka sayısı 20 binin altına düştü

Rusya'da uzun bir süre günlük vaka sayısında rekor kırılmasının ardından alınan tedbirler 2022 yılının başlarında sonuç vermeye başladı. Rusya Korona Virüs ile Mücadele Merkezi'nin verilerine göre ülkede son 24 saatte 17 bin 946 yeni vaka tespit edilmesiyle salgının başından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısı 10 milyon 702 bin 150'ye yükseldi.

Rusya'da salgın nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısında da düşüş görüldü. Can kaybı sayısı 745 olarak açıklanırken, salgında ölenlerin toplam sayısı ise 318 bin 432'ye ulaştı. Rusya'da son 24 saatte iyileşenlerin sayısı 26 bin 346 olurken, toplam iyileşenlerin sayısı da 9 milyon 758 bin 364'e yükseldi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.