Gıda Hattı

Dünyada ilk 20’ye girdi

27 Kasım 2015, 13:34
Paylaş
Dünyada ilk 20’ye girdi

İTÜ Çekirdek, dünyadaki lider üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezlerini karşılaştıran ve sıralayan uluslararası UBI Global Endeksi tarafından Avrupa’nın en iyi 8’inci, dünyanın ise en iyi 18’inci kuluçka merkezi seçildi.

Girişimcilik Kuluçka Merkezleri dünya sıralamasında ilk 20’ye giren İTÜ Çekirdek, Avrupa’dan 117, dünyadan 220 kuluçka merkezinin bağımsız uzmanlarca değerlendirilmesi sonucunda Türkiye’den endekse girmeye hak kazanan ilk kuluçka merkezi oldu.

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan“Dünyanın en iyileri ile rekabet ediyoruz”

İTÜ Çekirdek’in artık bir kuluçka merkezi olmanın da ötesine işler yaptığının altını çizen İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İTÜ ARI Teknokent bünyesinde 2012 yılında faaliyete geçen İTÜ Çekirdek, üç yılda girişimcilere 7 milyon TL’yi aşkın katkı sağladı. İTÜ Çekirdek ticarileştirilebilir bir teknoloji fikri ya da girişim projesi olan her yaştan girişimcilere açık. Öte yandan otomotiv, bulut bilişim gibi büyük potansiyele sahip sektörlere yönelik özel kategoriler açarak da genç zihinlerin katkılarını öncelikli sektörlere yönlendiriyoruz. İstanbul Sanayi Odası, Otomotiv İhracatçıları Birliği, IBM, Microsoft ve Elginkan Vakfı gibi 40’ı aşkın ulusal ve uluslararası stratejik paydaşımızla, İstanbul’u ‘dünya girişimcilik haritasına’ koymaya çalışıyoruz. İTÜ Çekirdek’in UBI Global tarafından hem Avrupa’nın hem de dünyanın en iyi kuluçka merkezlerinden biri olarak gösterilmesi, doğru yola olduğumuzun en güzel kanıtı.”

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz TunçalpİTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Deniz Tunçalp ise İTÜ Çekirdek sürecinde girişimcilerin 11 hafta ve 150 saati kapsayan iş modeli geliştirme kampına girdiğini ve 150’yi aşkın gönüllü mentordan günlerce teke tek danışmanlık aldığını söyledi. Tunçalp, uluslararası arenada büyük bir başarıya imza atmalarına yol açan sistem hakkında şu bilgileri verdi:

“Dünyanın lider üniversitelerinde ve girişimcilik merkezlerinde kullanılan iş modeli yöntem ve içeriklerinin yerel koşul ve ihtiyaçlara uyumlandırdığımız bize özel bir şeklini kullanıyor ve bunu sürekli geliştiriyoruz. İTÜ Çekirdek’e kabul edilen girişimciler ön kuluçka merkezimizde ortak ofis ve laboratuvar imkanlarından faydalanırken eşzamanlı olarak Hızlandırma Programı kapsamındaki eğitim ve mentorluklarla projelerini geliştiriyor. Böylelikle ticari hayata uygulanabilir teknoloji tabanlı projeler İTÜ Çekirdek’te büyüme imkanı buluyor. Bu yılın sadece ilk 9 ayında tüm Türkiye’den 3.900’dan fazla başvuruyu değerlendirip, en iyi 260’ını belirli aşamalara kadar eğitip destekleme imkanımız oldu. Bunların en iyi 20’si de 14 Kasım’da İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde düzenlediğimiz Big Bang etkinliğinde yatırımcılarla ve diğer girişimcilerle buluşarak geleceğin çığır açıcı şirketleri olma adına ilk adımı attı.”

İTÜ Çekirdek ön kuluçka aşamasına kabul edilen girişimciler, İTÜ Çekirdek’in tüm imkanlarından bir yıl boyunca ücretsiz yararlanabiliyor. Bu süre sonunda en başarılı projeler İTÜ Big Bang adı verilen ödül etkinliğinde jüri karşısında çıkıyor ve seçilen girişimciler ödül parasını paylaşıyor. Girişimcilere şu ana kadar 7 milyon TL’yi aşan katkı sağlayan İTÜ Çekirdek içerisinde, 3 yılda toplam 23 firma kuruldu.

İTÜ ÇEKİRDEK UBIİyi kuluçka merkezlerinden uzun soluklu girişimciler çıkıyor

UBI Global’in değerlendirme süreci, dünyanın dört bir yanından kuluçka merkezlerini geliştirmeyi, en iyileri belirlemeyi ve aralarında iş ağını geliştirmeyi hedefliyor. Değerlendirme sonucunun açıklandığı etkinlikler kapsamında dünyanın dört bir yanından kuluçka merkezi yöneticileri sunumlar, örnek hikayeler ve analizlerle küresel girişimcilik ekosisteminin gelişimine destek oluyor.

UBI Global değerlendirmesi, ilginç veriler de ortaya koyuyor. Başvuruda bulunan kuluçka merkezleri içerisinde %35 oranıyla bilişim teknolojileri öne çıkıyor. En başarılı kuluçka merkezilerinden çıkan girişimlerin “hayatta kalarak” işe devam etme oranı, ortalama kuluçka merkezlerinden çıkan girişimlere göre yaklaşık %20 daha fazla. En başarılı kuluçka merkezleri, bünyelerinde bulunan girişimcilerin en az %81’ine kaynak sağlayabiliyor. Ortalama kuluçka merkezlerinde ise bu oran ancak %48’te kalıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.