Gıda Hattı

Dünyada Güney Afrika mutasyonu alarmı!

26 Kasım 2021, 15:52
Paylaş
Dünyada Güney Afrika mutasyonu alarmı!

DSÖ, “Covid-19’un şimdiye kadar görünen en kötü mutasyonu” olarak nitelendirilen Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni mutasyon için özel olarak toplanırken, İngiltere, Japonya ve Fransa, 7 Afrika ülkesinden geleceklere yönelik yasak ve kısıtlamalar başlattı.

Güney Afrika’da bilim insanları tarafından tespit edilen ve B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni Covid-19 mutasyonu, dünyayı alarma geçirdi.

Güney Afrika’nın yanı sıra Botsvana'da tespit edilen mutasyona, Güney Afrika'dan Hong Kong'a seyahat eden bazı yolcularda da rastlanması endişeleri artırmıştı.

DSÖ özel olarak toplanıyor

Uzmanların “Covid-19’un şimdiye kadar görülen en kötü mutasyonu” olarak nitelendirdiği yeni varyant nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) özel olarak toplanma kararı aldı.

DSÖ'nün Covid-19 teknik sorumlusu Dr. Maria Van Kerkhove, aşılar ve hastalık sonrası sağlanan bağışıklığı boşa çıkarabilecek yeni bir varyantı tartışmak için özel bir toplantı planladıklarını söyledi.

Örgütün virüs evrimi çalışma grubu, varyantın daha yaygın hale gelebilecek ilgi alanlarından biri olduğuna karar verirse, yeni varyanta Yunanca bir isim de verecek.

"Yeni mutasyonu anlamak birkaç hafta sürecek"

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Christian Lindmeir ise, araştırmacıların yeni Covid-19 B.1.1.529 isimli varyantın etkisini anlamasının birkaç hafta süreceğini söyledi.

Düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Lindmeir, "Araştırmacılar, mutasyon ve bu mutasyonun ne kadar bulaşıcı veya öldürücü olduğu konusunda daha fazla bilgi edinmek için çalışıyorlar. Yeni mutasyonu anlamak birkaç hafta sürecek" ifadelerini kullandı.

İngiltere, altı Afrika ülkesini kırmızı listeye aldı

DSÖ’nün toplantısı sonrası ise hükümetlerin varyanta yanıt olarak sınır kontrolleri ve seyahat yasakları açıklamaları beklenirken, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen mutasyon nedeniyle İngiltere, altı Afrika ülkesine seyahat yasağı getirdiğini duyurdu.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, daha bulaşıcı olduğu tespit edilen ve Güney Afrika'da ortaya çıkan Covid-19’un B.1.1.529 mutasyonu nedeniyle Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Esvatini'nin 28 Kasım Pazar günü saat 04.00'den itibaren kırmızı liste kurallarına tabi tutulacağını söyledi.

28 Kasım’dan itibaren bu ülkelerden İngiltere'ye seyahat edecek kişiler 10 gün boyunca otel karantinasına alınacak. Son 10 gün içinde bu ülkelerde bulunan kişilerin de 10 gün boyunca kendilerini evlerinde izole etmeleri gerekecek. Bu kişiler İngiltere'deki 2'inci ve 8'inci günlerinde PCR testi yaptıracaklar.

Güney Afrika'da tanımlanan yeni mutasyonun Covid-19'un Delta mutasyonunun “daha bulaşıcı olabileceğini” ve “aşıların daha az etkili olabileceğini” vurgulayan Javid, Birleşik Krallık'ta vaka tespit edilmediğini, ancak mutasyonun “büyük bir uluslararası endişe kaynağı” olduğunu ve “halk sağlığı için önemli bir risk oluşturabileceğini” söyledi.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından incelemekte olan yeni B.1.1.529 varyantının, aşılar, tedaviler ve bulaşma hızı gibi virüsün tepki ve davranışlarını değiştirebileceği düşünülüyor.

Japonya, 10 günlük zorunlu karantina uygulayacak

Japonya'da ise hükümet, yeni Covid-19 mutasyonu nedeniyle Güney Afrika dahil 6 ülkeden gelen yolculara, 10 günlük zorunlu karantina uygulama kararı aldı. Güney Afrika, Botsvana, Eswatini, Lesotho, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve’den Japonya’ya gelen yolcular, hükümet tarafından belirlenen tesislerde 10 gün süreyle zorunlu karantinaya alınacak.

Fransa, 7 ülkeden girişleri askıya aldı

Fransa da, en az 48 saat için Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini ülkelerinden gelenlerin girişlerini askıya aldı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Fransa, özellikle endişe verici korona virüsün yeni bir mutasyonu nedeniyle Güney Afrika da dahil olmak üzere 7 güney Afrika ülkesinden gelenleri askıya alıyor” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, söz konusu ülkelerden birine son 14 gün içinde seyahat etmiş kişilerin en kısa sürede RT-PCR tarama testi yaptırması gerektiği kaydedildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.