Gıda Hattı

Dünyada gerçekleşen en derin deprem 7.9 şiddetinde gerçekleşti

27 Ekim 2021, 19:45
Paylaş
Dünyada gerçekleşen en derin deprem 7.9 şiddetinde gerçekleşti
Bilim insanları araştırmaya devam ediyor. Japonya'nın deprem ölçüm merkezlerinden alınan tüm veriler incelendi. 2015 yılında Japonya'nın Ogasawara adalarında meydana gelen depremin en derin deprem olduğu ortaya çıktı.

Japonya'da meydana gelen deprem 2015 yılında yaşandı depremin 751 kilometre derinliğe ulaştı ve alt manto adı verilen yeryüzü katmanında meydana geldiği tespit edildi. 7.9 şiddetindeki bu deprem tespit edilen en derin deprem olarak tarihe geçti. Bu araştırma ile birlikte bilim 152 depremlerin nedenini açıklayabilirse de alt mantodaki depremlerin neden yaşandığı ile ilgili gerçek hala bir sır.

Dünyanın her yerinden bilim insanları olan depremleri araştırıyorlar ve akademisyenler hala derin depremlerin ilk olarak nasıl meydana geldiğini anlamakta zorluk yaşıyor. 300 kilometre ve daha üzeri derinlikte meydana gelen depremlere derin deprem ismi veriliyor. Yüzey sarsıntıları söz konusu olduğunda araştırmacıların açıklaması oldukça basit. Fay hattı denilen elektronik plakların birbirinden ayrılması ile veya çarpışması ile gerilim ortaya çıkması ve sarsıntı oluşması depremleri açıklıyor. Ancak dünyanın derinliklerinde gelişen depremlerin nedeni ne? Bu tür titreşimlerin aşırı yüksek basınçlı olması nedeniyle önlenmesi gerekiyor. Fakat 2015 yılında Japonya'da yaşanan bu tür bir deprem yeryüzünde pek çok kişinin de hissettiği bir sarsıntıydı.

Dünyada gerçekleşen en derin deprem 9 şiddetinde gerçekleşti

Depremin büyüklüğü 7.9 olarak tespit edildi

En derin deprem tespiti ile ilgili olarak araştırmalarını gerçekleştiren Arizona Üniversitesi'ndeki araştırmacılar 2015 yılının Mayıs ayında Ogasawara depremi sırasında Japonya'nın sismometre ağı tarafından toplanan verileri tekrar inceledi ve en büyük sarsıntı merkez üssü Ogasawara Adaları olarak tespit edilen bölgede Bonin Adaları açıklarında görüldü. Richard ölçeğine göre bu depremin büyüklüğü 7,9 olarak ölçüldü.

Yerin 751 kilometre derinliğinde ortaya çıkan bu depremle birlikte dünyanın alt mantosunun derinliklerinde onlarca şiddeti daha küçük olmakla birlikte artçı sarsıntı görüldüğü kayda geçti. Çoğu deprem gezegen yüzeyinin bir kaç kilometre altında ve kabukta veya üst manto da meydana gelirken 2015 de yaşanan bu depremler sıcaklıkların ve basınçlarının kayaların bükülebildiği kadar yoğunlaştığı alt manto da gerçekleşti. O dönemde yapılan haberde depremin 678 kilometre derinlikte olduğu bildirilmişti. Fakat yeni tahmin bu ölçümü 73 kilometre daha derine götürdü.

Alt mantoda yaşanan depremler ile ilgili olarak kanıt paylaşıldı

Washington Üniversitesi'nde sismolog olan ve çalışmalardan bağımsız olarak faaliyetini sürdüren Douglas Wiens bir haber kanalına vermiş olduğu açıklamada Atlanta’daki bir deprem için açık ara en iyi kanıttır dedi. Bununla beraber bazı farklı çalışmalarında yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Manto ne demektir?

Yer kabuğu ve çekirdek arasında yer alan manto derinliğe göre değişen ısı yoğunluğuna sahip bir yer katmanıdır. Mantonun üst kesimi yüksek sıcaklık ve basınç nedeniyle katı bir özelliğe sahiptir. Alt kesimleri ise sıvıdır. Bu nedenle mantoda sürekli olarak alçalıcı yükselici hareketler ortaya çıkabilmektedir. Manto geçiş bölgesi ile alt manto arasında sınır derinliğinin dünya çapında farklılık gösterdiği ortaya çıktı. Fakat ortalama 660 kilometre olduğu biliniyor.

Derin depremler çok sık yaşanmıyor

Globox Android moment tensor veri tabanına göre ortaya çıkan verilerle bölgede 1976 ve 2020 yılları arasında ortaya çıkan 56.832 orta ile büyük depremin yalnızca 18'inin 70 kilometrenin üzerinde derinliğe sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.