AramaArama
Gıda Hattı

Manyetik bir kask, agresif beyin tümörünü küçülttü!

30 Temmuz 2021, 20:24
Paylaş
Manyetik bir kask, agresif beyin tümörünü küçülttü!

Tüm kanser türleri kötü olsa da, bazıları diğerlerinden daha tehlikelidir. Araştırmacılar, en kötü kanser türlerinden biri için ümit vaat eden bir cihaz geliştirdi.

Gliyoblastom, çok kötü bir santral sinir sistemi tümörüdür. Neyse ki çok nadirdir. Ancak görüldüğü kişilerde hızlıca beyinde veya beyin sapında büyür. Tedavi edilemez ve neredeyse her zaman ölümcüldür.

Tedavi denemeleri oldukça zordur. Yoğun radyoterapi ve kemoterapi seansları yapılır. Hastalar genelde tedaviyi tamamlayamaz.

Ancak araştırmacılar, müdahalesiz, salınımlı bir manyetik alan kullanan bir kask kullanarak ümit verici sonuçlar elde etti. Araştırmadan elde edilen sonuçlar Frontiers in Oncology dergisinde yayınlandı.

Geliştirilen cihaz 53 yaşında bir Gliyoblastom hastasında test edildi. Hastanın tümörü, kısa zamanda %31 oranında küçüldü. Bu, tedavi için oldukça iyi bir seviye. Hasta ne yazık ki kanserden bağımsız, travmatik bir kafa yaralanması nedeniyle yaşamını yitirdi.

Houston Methodist Hastanesi’nde sinir cerrahisi uzmanı olan David S. Baskin, “Bu hasta ve ailesinin cesareti sayesinde, dünyadaki ilk müdahalesiz gliyoblastom tedavisini potansiyel etkinliğini test ve teyit etmiş olduk. Hastanın zamansız ölümü sonrasında ailenin müsaadesiyle yapılan otopsi, büyük potansiyeli olan bu tedavi ve çalışmaya paha biçilemez bir katkı sundu” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.