Gıda Hattı

Dünyada artık 5 okyanus var! Resmi olarak tanındı...

27 Haziran 2021, 17:00
Paylaş
Dünyada artık 5 okyanus var! Resmi olarak tanındı...

Çoğumuz dünyada 4 okyanus olduğunu biliyoruz. Kısa bir süre önce 5. okyanusun resmi olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz?

Bugüne kadar bildiğimiz okyanuslar, Atlantik, Pasifik, Hint ve Arktik Okyanuslarıydı.

National Geographic Topluluğu, Antarktika etrafındaki Güney Okyanusu’nu resmi olarak kabul ederek 5. okyanus olarak tanımış oldu.

Buzlu kıta etrafındaki bu soğuk sular, bilim insanları tarafından 100 yıldır ayrı bir okyanus olarak değerlendirilse de, kamuoyu 5. okyanusu bu tanıma kararına kadar bilmiyordu.

| Yaşamın kaynağı okyanus tabanı mı? Dünya dışı yaşam olablir mi? |

Ancak National Geographic Topluluğu, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nden itibaren bu okyanusun dünya haritalarında tanınacağını açıkladı.

National Geographic internet sitesinden yapılan açıklamada, “Güney Okyanusu uzun bir süredir bilim insanlarınca tanınıyor. Ancak uluslararası bir mutabakat olmaması nedeniyle, bir de bu okyanusu tanımamıştık.

Bunun eğitimde etkileri olacak. Öğrenciler okyanuslar hakkındaki bilgileri, okyanusların adına ve bölgesine göre öğreniyor. Güney Okyanusu’nu dahil etmediğinizde, bu okyanusun özelliklerini ve önemini de anlamıyorsunuz” ifadelerine yer verildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.