Gıda Hattı

Dünyada 350 milyon kişi bu hastalıkla mücadele ediyor

28 Şubat 2016, 22:29
Paylaş
Dünyada 350 milyon kişi bu hastalıkla mücadele ediyor

Türkiye'de nadir hastalıklarla mücadele eden yaklaşık 6 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. Alman ilaç firması Boehringer Ingelheim, dünya çapında 20’den fazla ülkeyi kapsayan ve tüm dünyada 250 ila 350 milyon insanı etkileyen IPF’li hastalarla yaptığı araştırmada, hastalıkla mücadele eden kişilerin hastalıkla ilgili neler hissettiğini sordu.

IPF-Infografik-gidahattiNedeni bilinmeyen, ölümcül ve genellikle ilerleyici, ölümcül bir hastalık olan IPF (Idiyopatik Pulmoner Fibrozis), en önemli nadir hastalıkların olarak başını çekiyor. Hastalık tüm dünyada 250 ila 350 milyon insanı etkiliyor. Akciğerlerin oksijen alma ve kan dolaşımına aktarma kapasitesini kaybetmesine neden olan IPF, hastalarda nefes darlığı ve kuru öksürük olarak kendini gösteriyor. Günlük fiziksel aktiviteleri engelleyen hastalıkta erken teşhis çok önemli.

Ağırlıklı olarak, 50 yaş üzerindeki kişilerde teşhis edilen ve tanı konulan hastaların önemli bir kısmı, uygun tedavi almaması durumunda, tanıdan sonra birkaç yıl sonra hayatını kaybediyor. En sık görülen yakınma eforla olan nefes darlığı iken hastalık ilerledikçe nefes darlığı istirahatte de yaşanıyor. Nefes darlığı yakınmasına kuru (balgamsız) bir öksürük de eşlik ederken, çomak parmak denilen parmakların tırnaklı olan bölümlerinin kalınlaştığı, parmak ve tırnak açısının arttığı bir bulgu da olabiliyor. İPF’li hastaların önemli bir kısmının tanı anında sigara içicisi olduğu ya da sigarayı bıraktığı belirlendi.

 IPF’yi düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor?

Hastalara “IPF’yi düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor?” sorusunun yöneltildiği Boehringer Ingelheim araştırmasında; sorulara yanıt verenlerin en sık ifade ettiği düşünce hastalığın en yaygın semptomlarından biri olan nefessiz kalma, %32’’lik bir paya sahip. Hastaların yüzde 23’ü IPF ortaya çıkmadan önce yaptığı şeyleri yapamayacak hale gelmekten korktuğunu belirtirken, her üç kişiden biri bu hastalıktan ötürü “hüsrana uğramış” hissettiğini ifade ediyor.

BI-logo-gidahattiBoehringer Ingelheim Hakkında

Boehringer Ingelheim, dünyanın önde gelen 20 ilaç şirketinden biri. Genel merkezi Almanya’nın Ingelheim kentinde bulunan şirket, dünya genelinde 146 iştiraki ve 47.700’den fazla çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Aile şirketi olarak kurulduğu 1885 yılından bu yana kendini insan ve hayvan ilaçları için tedavi değeri olan ürünlerin araştırma, geliştirme, üretim ve pazarlamasını yapıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.