AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Dünyada 11. sıradayız

Dünyada 11. sıradayız
17 Ağustos 2015, 15:13

Dünya genelinde şeker tüketimine ilişkin bir araştırmaya göre, Türkiye kişi başına 3.6 kg tüketimle 11. sırada yer alıyor. Listenin başında yer alan Almanya’da tüketiciler, Türk insanının 4 katı şeker tüketiyor.

Kervan Gıda, Türkiye ve ağırlıklı ihracat pazarları başta olmak üzere dünya genelinde tüketicilerin şekerlemeye yönelik alışkanlıklarına yönelik bir araştırma yaptı.

Buna göre, Türkiye’de kişi başı yıllık şekerleme tüketim miktarının, 2015 yılı sonunda 3.6 kilograma ulaşması bekleniyor. Türkiye, bu oranla şekerleme tüketimi bakımından dünyada 11’inci sırada yer alacak. 2020’de ise tüketim miktarının 4.2 kilograma ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dünyada kişi başı şekerleme tüketiminde ilk sırada 13.3 kilogram ile Almanya bulunuyor. Almanya’yı 11 kilogram ile ABD, 8.9 kilogram ile Kazakistan izliyor.

Şirketin yoğun ihracat yaptığı bölgelerde yapılan araştırmada; Asya, Avrupa ve Ortadoğu'daki tüketicilerin şekerleme tercihleri de belirlendi. Avrupalıların tükettikleri ürünlerde besin değerine öncelik verdiği belirlenirken, Asyalılar karar verme sürecinde daha küçük paketleri tercih ediyor. Ortadoğu’daki tüketiciler ise tükettikleri gıda ürünlerinde helal faktörünü ön planda tutuyor.

Ürün satışlarının sosyal ve kültürel yapıya göre dünyanın pek çok ülkesinde farklılık gösterdiğine dikkat çekilen araştırmaya göre, obezitenin en az görüldüğü ülkelerin çoğunluğu oluşturduğu Asya’da, tüketiciler batı standartlarına göre daha küçük paketli, besin değeri odaklı, şeker oranı düşük, tatlı-ekşi tatların paketli ürünleri tercih ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.