Gıda Hattı

Dünyaca ünlü şeflerden yemek tarifleri | T-bone steak

1 Mayıs 2021, 12:01
Paylaş
Dünyaca ünlü şeflerden yemek tarifleri | T-bone steak

Bugün ne pişirsem diye düşünenler için BBC’den en ünlü şeflerin tariflerini seçtik. İşte evde rahatlıkla yapabileceğiniz kolay yemek tarifleri arasından T-bone steak sizlerle.

Mutfakta vakit geçirmeyi seven ancak her gün farklı olarak ne pişirsem diye düşünen okurlarımız için ünlü şeflerden yemek tarifleri paylaşıyoruz. Çoğunlukla kolay diyebileceğimiz ancak şeflerin ufak dokunuşları ile lezzeti konusunda şüphe edilmemesi gereken bu tarifleri, evinizde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Şef James Martin

yemek-tarifleri-james-martin

James Martin, babası sayesinde mutfağın içinde doğdu denebilir. Daha 12 yaşındayken Queen Mother için yemek pişirdi ve oldukça takdir topladı. 16 yaşındayken resmi eğitime başladı ve Scarborough Technical College'a gitti. Eserleri, James’i Londra’ya getiren Antony Worrall Thompson tarafından fark edildi. James kariyerine French châteaux mutfaklarında çalışarak devam etti. 21 yaşında Winchester’da Bistro du Vin’de çalıştı ve şef olarak her gün menüyü değiştirdi.

TV kariyerine 1996’da Ready Steady Cook programı ile başlayan James sonrasında Saturday Kitchen’ı sunmaya başladı. Ve o zamandan beri mutfak içerikli onlarca televizyon programında yer aldı.

T-bone steak

James Martin, takip etmesi kolay bu tarifte mükemmel T-bone bifteğinin nasıl pişirileceğini gösteriyor. Yanına Hint turşusu (2 hafta önceden yapılmış) ve salatasıyla sofranızda yerini alabilir.

Malzemeler

Hint turşusu için

Biftek için

 • Oda sıcaklığında 4 T-bone biftek
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 8 arpacık soğan, ikiye kesilmiş
 • Uzunlamasına ikiye kesilmiş 4 taze incir
 • 1 yemek kaşığı balzamik sirke
 • ½ limon, sadece suyu
 • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yapraklara ayrılmış 1 yuvarlak marul
 • tuz ve taze çekilmiş karabiber

Yapılışı

 1. Hint turşusu yapmak için sirkeyi ve şekeri büyük bir tencereye koyun, kaynatın ve şeker eriyene kadar 3-4 dakika pişirin. Diğer tüm malzemeleri ekleyin, kaynatın ve sık sık karıştırarak yaklaşık 20-30 dakika pişirin. Domatesler çok suluysa, karışım koyulaşana kadar biraz daha pişirmeniz gerekebilir. Hint turşusunu tıknaz bir dokuda bırakın ve malzemelerin püre haline gelecek kadar pişirmeyin.
 2. Hint turşusunu soğumaya bırakın ve ardından 2–3 hafta buzdolabında saklamak için sterilize edilmiş kavanozlara koyun (tadı zamanla daha çok lezzetlenir).
 3. Biftek yapmak için, bir ızgara telinizi iyice ısıtın. Biftekleri biraz zeytinyağıyla ovalayın, ardından tuz ve karabiber ekleyin. Izgaraya yerleştirin ve 2 dakika pişirin, ardından biftekleri 90 derece çevirin ve yine 2 dakika daha pişirin. Biftekleri ters çevirin ve tekrarlayın, tüm yüzeyleri böylece pişirin. Biftekleri ızgaradan çıkarın ve bir tabağa dinlendirmek için bir kenara koyun.
 4. Bu arada arpacık soğanını geri kalan zeytinyağıyla ovalayın ve kesik tarafı aşağı bakacak şekilde ızgaraya koyun ve 3-4 dakika pişirin. İncirleri ekleyin, yüzü aşağı bakacak şekilde bir dakika daha pişirin.
 5. Balzamik sirke, limon suyu ve sızma zeytinyağını küçük bir kapta çırpın ve tuz ve karabiber ekleyin. Servis yapmadan hemen önce marul, arpacık ve incirleri limon sosuyla birlikte bir kasede karıştırın.
 6. Biftekleri yanında salata ve bir kaşık Hint turşusu ile servis edin.

Afiyet olsun. Kolay yemek tarifleri arasından bugün sizler için T-bone steak tarifini seçtik. Benzer tarifleri görmek için tıklayınız.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.