Gıda Hattı

Dünyaca ünlü şeflerden yemek tarifleri | Somun Ekmeğinde Dana Yanak

29 Nisan 2021, 09:52
Paylaş
Dünyaca ünlü şeflerden yemek tarifleri | Somun Ekmeğinde Dana Yanak

Bugün ne pişirsem diye düşünenler için BBC’den en ünlü şeflerin tariflerini seçtik. İşte evde rahatlıkla yapabileceğiniz kolay yemek tarifleri arasından Somun Ekmeğinde Dana Yanak sizlerle.

Mutfakta vakit geçirmeyi seven ancak her gün farklı olarak ne pişirsem diye düşünen okurlarımız için ünlü şeflerden yemek tarifleri paylaşıyoruz. Çoğunlukla kolay diyebileceğimiz ancak şeflerin ufak dokunuşları ile lezzeti konusunda şüphe edilmemesi gereken bu tarifleri, evinizde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Nigel Slater

yemek-tarifleri-nigel-slater

Nigel Slater, İngiltere'nin en sevilen yemek yazarlarından biridir. 1988'den beri yemek dergileri için yazıyor olmasına rağmen (önce Marie Claire Magazine'de, sonra kendi tarif kitapları) yeteneklerini TV'ye aktarmaya ikna olabilmesi çok zaman aldı.

Wolverhampton'da doğan Nigel küçük yaşta yemek yapmaya başladı. 16 yaşından itibaren ülke genelinde birçok restoranda çalıştı, ardından Londra'ya taşındı ve bir tarif uzmanı ve yemek fotoğrafçısı oldu.

Nigel, 1993 yılında yayınlanan Real Fast Food kitabında birçok tarif yayınladı. Yemek kitapları ona çok sayıda ödül kazandırdı ve otobiyografisi olan Toast: Bir Çocuğun Açlığının Öyküsü, ona Glenfiddich Ödülü kazandırdı.

Somun Ekmeğinde Dana Yanak

Bu doyurucu çorba minimum yıkama gerektirir - işiniz bittiğinde kaseyi yemeniz yeterli!

Malzemeler

 • 2 litre kaynar su
 • 50 g kurutulmuş porçini mantarı
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 800 g danayanak
 • 1 büyük soğan, kabaca doğranmış
 • 1 kabak, soyulmuş, tohumları alınmış , 5 cm parçalar halinde kesilmiş
 • 250 g arpa şehriye
 • 1 büyük yuvarlak ekşi mayalı ekmek (tabak olarak kullanılacak)
 • 3 yemek kaşığı doğranmış taze maydanoz yaprağı

Yapılışı

 1. Kaynayan suyu geniş bir kaseye dökün ve porçini mantarlarını ekleyin. 20 dakika demlenmeye bırakın.
 2. Bu arada yağı bir tavada orta ateşte ısıtın. Dana yanağını 3-4 dakika boyunca kızartın, ardından büyük kapaklı bir güveç içine aktarın.
 3. Soğanları tavaya ekleyin ve 4-5 dakika ya da yumuşayana ve rengi dönene kadar kavurun. Güvece aktarın. Süreci kabak ile tekrarlayın.
 4. Porçini mantarlarını suyu ile beraber güvece dökün ve kaynatın. Karışım kaynayınca altını kısın. Güvecin kapağını yarıya kadar kapatın, ardından 3 saat hafifçe pişirin, ara sıra karıştırın ve sıvı hacmi önemli ölçüde azalırsa kaynar suyla doldurun. (Yemeğin çok sulu olmaması lazım)
 5. 3 saat sonra, arpa şehriyeleri güveç içine koyun ve 10 dakika daha veya yumuşayana kadar pişirmeye devam edin. Yemeğiniz hazır.
 6. Bu arada, ekşi mayalı ekmeğin üstünü açın ve içini oyun. Kestiğiniz dilimi kapak olarak kullanın.
 7. Yemeğinizi ekmeğin içine koyun, süslemek için doğranmış maydanozları üzerine serpin.

Afiyet olsun. Yemek tarifleri arasından bugün sizler için Somun Ekmeğinde Dana Yanak seçtik. Benzer tarifleri görmek için tıklayınız.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.