Gıda Hattı

Dünyaca ünlü şeflerden yemek tarifleri | Glutensiz bademli kurabiye

19 Nisan 2021, 11:41
Paylaş
Dünyaca ünlü şeflerden yemek tarifleri | Glutensiz bademli kurabiye

Bugün ne pişirsem diye düşünenler için BBC’den en ünlü şeflerin tariflerini seçtik. İşte evde rahatlıkla yapabileceğiniz kolay yemek tarifleri arasından Glutensiz bademli kurabiye sizlerle.

Mutfakta vakit geçirmeyi seven ancak her gün farklı olarak ne pişirsem diye düşünen okurlarımız için ünlü şeflerden yemek tarifleri paylaşıyoruz. Çoğunlukla kolay diyebileceğimiz ancak şeflerin ufak dokunuşları ile lezzeti konusunda şüphe edilmemesi gereken bu tarifleri, evinizde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Matt Tebbutt

matt-tebbutt-yemek-tarifleri

Matt Tebbutt, İngiltere’de doğdu, ancak altı aylıkken Galler'e taşındı ve kendisini Newport'ta yetişen 'fahri bir Galler' olarak sınıflandırdı. Yemek pişirme tutkusu Matt için erken gelişmişti, kısmen Fransa ve İtalya'ya yapılan aile tatilleri sayesinde aşçı olma kararı verdi. Oxford Brookes Üniversitesi'nde coğrafya eğitimi aldı ve pilotluk hırsı, onu üniversitenin hava filosuna katılmaya yönlendirdi. Sonunda, RAF ile imzalanan 12 yıllık bir kararla kariyerini şef olma yönüne çevirdi.

Matt'ın mutfak kariyeri, Leith'in Yiyecek ve Şarap Okulu'ndan alınan diploma ile başladı. Marco Pierre White ile staj yaptı, daha sonra Chez Bruce'un mutfaklarına taşındı, ardından Clarke'ın ekmek yapım sanatını öğrendiği bir lokantaya geldi. Sekiz yıl aradan sonra 2001'de Galler'e döndü ve karısı Lisa ile birlikte Nantyderry'deki eski Foxhunter pub'ını, 2004'te Galler için AA Restoranı kazanan ünlü bir restorana dönüştürdü.

Glutensiz bademli kurabiye

yemek-tarifler-glutensiz-bademli-kurabiyeBadem severler buraya! Kahvenin yanına bu küçük ikramlık kurabiyeleri muhakkak deneyin.

Malzemeler

  • 4 orta boy yumurta akı
  • 1 çay kaşığı badem özü
  • 550 g pudra şekeri
  • Bir tutam tuz
  • 550 g öğütülmüş badem

Yapılışı

  1. Yumurta akını, badem özünü, pudra şekerini, tuzu ve öğütülmüş bademleri bir mutfak robotuna çekin ve pürüzsüz bir macun haline getirin.
  2. Temiz bir çalışma yüzeyine pudra şekeri serpin, karışımı çevirin ve sosis şekline getirin. Streç film ile sarın ve 1 saat buzdolabına koyun.
  3. Fırını önceden 160 derecede ısıtın ve iki fırın tepsisini fırın kağıdı ile kaplayın.
  4. Pişirmeye hazır olduğunuzda, 2 cm dilimler halinde kesin ve her birini bir top şeklinde yuvarlayın. Fırın tepsilerine yaklaşık 2 cm aralıklarla yerleştirin.
  5. 20-25 dakika pişirin.

Bugün yemek tarifleri arasından sizin için Glutensiz bademli kurabiye seçtik. Benzer yemek tarifleri için tıklayınız.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.