AramaArama
Gıda Hattı

Dünyaca ünlü et pişirme ustasından çarpıcı "vegan" yorumu

26 Kasım 2018, 08:53
Paylaş
Dünyaca ünlü et pişirme ustasından çarpıcı "vegan" yorumu

Mesleki kariyerini 'et pişirme' üzerine kuran ünlü şef, katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, "Bence, 30 yıl içerisinde hiç et yememeye başlayacağız. Sessiz ve saygılı bir akım olan Veganizm, gençler arasında yayılmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Onlardan öğrenelim

Açıklamalarının et pişirmeye son vereceği anlamına gelmediğini de açıklayan Mallman ayrıca, günümüzde vegan ve vejetaryanların 'çok saygılı' olduklarını belirterek "80'lerde ve 90'larda hayvan hakları savunucuları çok saldırgandı, ancak yeni nesil veganlar çok saygılı. Bizim de onları tebrik etme ve onlardan öğrenme zamanımız geldi" dedi.

Vegan beslenme nedir?

Vegan beslenmede, kişiler bazı bitki bazlı yiyecek ve içeceklere odaklanır ve tüm hayvansal ürünleri tüketmeyi reddeder. Vegan beslenmenin amacı ise tüm canlı varlıkların kullanımını ortadan kaldırmak. Vejetaryenler süt ve yumurta tüketirken, veganlar hayvanların yan ürünlerini tüketmezler.  Et, balık, süt ürünleri gibi besinler yerine, sebze, meyve ve tahıllar ile beslenir.

Veganlık aslında bir yaşam tarzı. Pek çok insan prensiplerini gıdaların ötesine uygular. Fakat veganlar, bu beslenme tarzı ile yeni bir yaşam bilincine uyum sağlıyor. Bazı kişiler sadece sağlıklı beslenme mottosuyla vegan oluyor iken diğerleri “Altrüizm” felsefesine inanıyor.

Altrüizm nedir?

Altrüizm bir kişinin yaşamını diğerlerine adaması olarak tanımlanır. Bireyin bencil duygularını bastırarak çevresindekilere yardım etmesi, çevresindekilere ilgi göstermesi. İç çatışmadan fedakarlık yaparak çıkmayı başarmaktır.

Diğer bir deyişle; Altrüizm kişiye maddi ya da manevi bir yük getirmesine rağmen diğerleri için gönüllü yardımlarda bulunması anlamına geliyor.  Vegan beslenme felsefesi özünde bunda dayanır.

Veganlar ne yer?

Genellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenen veganlar, tahıllı ürünleri de tüketiyor. Vegan beslenme de baklagiller, makarna, fındık, badem, soya ürünler gibi besinler tüketiliyor.

Vegan beslenmede hangi besinlerin eksikligi soz konusu?

Vegan beslenen kişiler, hayvansal besinlerden alınan bazı vitaminleri bakımında eksik kalıyor. Bunu önlemek adına ise bu vitaminleri takviye olarak dışarıdan alıyor. 

Vegan beslenmeye nasıl başlanır?

Vegan beslenmeye başlamak için öncelikle kişinin kendini buna hazır hissetmesi önemli. Mental olarak kendinizi yeni bir yaşam tarzına adapte etmek, başlangıç için önemli bir adım. Öğünlerinizde herhangi bir hayvansal ürün içermeyen besinleri tüketmeye başlayın.

Vegan beslenmeye başlamalı mıyım?

Vegan beslenmeyi yaşam tarzı olarak benimsemek oldukça radikal bir karar. Genellikle, beslenme tarzı da kişiden kişiye göre değişen bir kavram. Bu sebeple, vegan beslenmenin faydalarını ve zararlarını göz önünde bulundururak bu kararı vermek sağlıklı bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra, doktorunuza başvurarak, gerekli testler ile vücut sağlığınız için gerekli besin düzeninizi oturtmakta fayda var.

Vegan beslenme zararlı mı?

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.