Gıda Hattı

Dünya Yumurta Günü… “Herkes İçin Yumurta: Doğanın mükemmel paketi”

8 Ekim 2021, 13:01
Paylaş
Dünya Yumurta Günü… “Herkes İçin Yumurta: Doğanın mükemmel paketi”

Her yıl Ekim ayının ikinci Cuma günü, Dünya Yumurta Günü olarak kutlanıyor. Başta protein olmak üzere zengin besin içeriğiyle öne çıkan, son dönemde fiyatı yıllık bazda yüzde 70 artan yumurta, beslenmede ihmal edilemeyecek kadar önemli bir ürün…

“Herkes için yumurta: Doğanın mükemmel paketi. Bu mükemmel paketin gücü rakipsiz! Beyin işlevini geliştirmek, fiziksel gücü desteklemek, çocuğun büyümesine yardımcı olmak… Yumurta, hepsini yapabilir!”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB ) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, anne sütünden sonra en değerli besin olan yumurtanın besleyici değerine dikkat çekmek ve tüketimi yeterli seviyeye getirmek amacıyla, her yıl Ekim ayının ikinci Cuma günü kutlanan Dünya Yumurta Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Yumurtanın besin değeri açısından çok zengin içeriklere sahip olduğunun altını çizen Eroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Covid-19 ile ülkemizde ve tüm dünyada gıda güvenliği, beslenme ve çevre sağlığının ihmal edilemeyecek vazgeçilemez önemi bir kez daha anlaşılmış ve gıda arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik yoğun çalışmalar gündemin ilk sıralarında yer almıştır. Yine yaşanan olağanüstü süreçte, Korunma tedaviden daha etkili ve daha ekonomiktir yaklaşımı küresel bir kabul haline gelmiştir.

“Anne sütünden sonra en değerli protein kaynağı”

Korunmanın ilk basamağında sağlıklı ve dengeli beslenme yer almaktadır. Bunun için yapılması gereken, şartlarının oluşturulması, planlamalarının süratle uygulamaya konulmasıdır. Anne sütünden sonra en kıymetli protein, adeta mükemmel bir besin kaynağı olan yumurta, tüm zamanlarda olduğu gibi bu süreçte de sağlıklı beslenme ve sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam için son derece önemlidir. Yumurta, vitaminlerin çoğunu, mineralleri ve antioksidanları, folat, demir ve çinkonun yanı sıra A,B, E, D vitaminlerini içeren 14 adet esansiyel besin maddesini ihtiva eder. Bir yumurtayla insan bir öğünde ihtiyaç duyduğu bütün besin maddelerini karşılayabilir.

Çevre dostu protein kaynağı olan yumurta, dünya çapında yetersiz beslenmenin önlenmesinde önemli bir rol oynamakta, artan nüfusun beslenmesine büyük katkı sunmaktadır. Kolay satın alınabilirliği, yoğun besin maddesi içeriği ile birleştiğinde sağlık yönünden farkındalığı çarpıcı hale gelmektedir.

Türkiye yumurta sektörü

Ülkemizde, on binlerce üreticiyi ilgilendiren yumurta sektörü, dünya ile rekabet edilebilen bir üretim hacmine ve ihracat büyüklüğüne sahiptir. Ülkemiz yumurta üretiminde 1 milyon 250 bin ton ile dünyada 8. sırada, ancak kişi başına yumurta tüketiminde 210 adet ile 34. sıradadır. Bu durumda tüketimin 300 rakamının üstüne çıkarılması gerekir. Yumurta sektörü, yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlayan bir sektör olarak ta ön plana çıkmaktadır.

Ancak böylesine önemli bir rol üstlenen sektör gerek salgın kanatlı hastalıkları ve gerekse ihracat yapılan ülkelerdeki istikrarsızlıklara bağlı olarak dönemsel krizlerle karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca yem hammadde fiyatlarının artması maliyetlerin artmasına ve yetiştiricinin zarar etmesine sebep olmaktadır. Sektörün zaman zaman yaşanan krizlere ve dış etkenlere karşı daha dirençli hale getirilmesi için gerekli önlemler alınarak sürdürülebilirliği sağlanmalıdır.

“Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulmalıdır”

Bu gün vesilesiyle yumurta tüketimini toplumumuzda arttırmak için kamu, özel sektör ve meslek örgütleri ile sivil toplum temsilcileri gerekli işbirliği içerisinde olmalıdır. Çiftlikten sofraya sağlıklı gıda arzı, kanatlı hayvan hastalıkları kaynaklı üretim düşüşü, insan sağlığı ve ihracatta yaşanan kısıtların önüne geçilebilmesi için veteriner hekimlik açısından daha etkin hizmetlerin verilebileceği, etkin, bütüncül bir yapının; Tarım ve Orman Bakanlığında Veteriner İşleri Genel Müdürlüğünün kurulması gerekmektedir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.