Gıda Hattı

Dünya Veteriner Hekimler Günü: Sağlık için Aşılat!

26 Nisan 2019, 13:44
Paylaş
Dünya Veteriner Hekimler Günü: Sağlık için Aşılat!

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği, 2019 yılı Dünya Veteriner Hekimler Günü temasını, “Aşılamanın Önemi” olarak belirledi. Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) de, günün sloganını “Sağlıklı Hayvan, Gıda, İnsan İçin Aşılat” olarak belirledi.

Dünya Veteriner Hekimler Günü, yaklaşık 20 yıldır veteriner hekimlerin halk sağlığı ve hayvan sağlığına yapmış oldukları katkıların anılması amacıyla kutlanıyor.

27 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü

Her yıl Dünya Veteriner Hekimler Günü için farklı bir tema belirleniyor.

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (World Veterinary Association-WVA) 2019 yılı Dünya Veteriner Hekimleri Gününün temasını “Aşılamanın Önemi” olarak belirledi. Söz konusu tema ile bir veteriner hekimin cephaneliğindeki en değerli silahı olan aşıların, hayvan sağlığını ve çiftçi gelirlerini korumaktaki önemi vurgulanacak.

2019 Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Kongresi de, 27-30 Nisan 2019 tarihleri arasında, Kosta Rika, San Jose’de gerçekleştirilecek.

Dünya Veteriner Hekimleri Günü organizasyonu kapsamında, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ile küresel çapta hayvansal tıbbi müstahzarlar alanında faaliyet gösteren Hayvanlar İçin Sağlık isimli kuruluşu tarafından bir de ödül verilecek.

Yerelde yapılan hayvan aşılama kampanyaları, kamuya yönelik eğitim çalışmaları, medya yoluyla yürütülen kampanyalar, yeni araştırmalar ya da aşılamanın önemini vurgulayan çalışmalarıyla öne çıkan Birlik, 2.500 dolarlık ödüle hak kazanacak.

“Sağlık için Aşılat”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) de, Dünya Veteriner Hekimleri Günü’nü “Sağlıklı Hayvan, Gıda, İnsan İçin Aşılat” sloganıyla kutluyor.

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, yaptığı açıklamada, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE)  girişimleri ile kutlanmakta olan Dünya Veteriner Hekimler Gününün amacının, tüm dünyadaki veteriner hekimlik organizasyonları arasındaki işbirliği ve etkileşimi güçlendirmek, veteriner hekimlerin; insanlığın, hayvanların ve diğer tüm canlıların hayatını korumaya yönelik çalışmalarını vurgulamak olduğunu bildirdi. Eroğlu, şunları kaydetti:

“Bu yıl 27 Nisan 2019 Cumartesi günü kutlanacak bu özel günümüzün tematik konusu; Dünya Veteriner Hekimleri Birliğince “Aşılamanın Önemi” olarak belirlenmiştir.

“Aşılama, koruyucu veteriner hekimlikte vazgeçilmez bir araç”

Aşılama; koruyucu veteriner hekimlik, hayvan sağlığı ve refahının arttırılması, insanların hayvanlardan geçen hastalıklara (zoonotik) maruz kalma riskinin azaltılması bakımından vazgeçilmez bir araçtır. Aşılama yapılmaması durumunda karşılaşılan riskler hayvanlar için ölümcül olabilmektedir. Bunun yanı sıra, gelişmekte olan ve hastalık görülen ülkelerde kırsalda yaşayan hayvan yetiştiricilerinin gelirleri de aşılama yapılmadığında önemli ölçüde düşmektedir. Geniş çaplı uygulanan etkili aşılama programları, hayvanların hastalanmasını engelleyerek antibiyotiğe duyulan ihtiyacı azaltacak ve böylece küresel bir sorun olan antibiyotik direncinin oluşma riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu gün vesilesiyle,  acılarını dilleriyle değil ancak sesleri ve bakışlarıyla anlatabilen hayvanların dertlerini dindiren, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda ve neticede sağlıklı nesillerin yetişmesine öncü olan,

Hayvan sağlığı, gıda güvenliği, hayvansal üretim, hayvan refahı, biyoteknoloji, biyogüvenlik, çevre sağlığı ve veteriner halk sağlığı ile üretimden tüketime, kadar olan gıda kontrolünün bütün halkalarında var olan veteriner hekimlerin saygın bir kurumsal yapının mensubu olduklarını bir kez daha vurgulamak isteriz.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) olarak bu özel günün;  Veteriner Hekimlik eğitim-öğretimine, uzmanlık, istihdam, özlük hakları, mevzuat, mesleki uygulamalar, kamuda örgütlenme, iş sağlığı ve şiddet görme gibi pek çok konudaki kronikleşmiş sorunların giderilerek, hak ettiği statüye yükseltilmiş bir veteriner hekimliğe katkısı olmasını dileriz.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.