AramaArama
Gıda Hattı

Dünya Süt Günü - Prof. Elmacıoğlu: "Süt her anlamda geleceğimizdir!"

1 Haziran 2021, 14:15
Paylaş
Dünya Süt Günü - Prof. Elmacıoğlu: "Süt her anlamda geleceğimizdir!"

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu Dünya Süt Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Aynı zamanda Gıda Aydınlatma Platformu Başkanı ve GıdaHattı Bilim Kurulu Başkanı olan Elmacıoğlu, sürdürülebilir süt üretimine dikkat çekti.

Günümüzde sütün beslenme açısından faydaları yanında çevresel etkilerinin de konuşulmaya başlandığını vurgulayan Prof. Elmacıoğlu, sürdürülebilir süt üretimine yönelik çalışmaları, temsilcisi olduğu kurumlar nezdinde desteklediklerini ifade etti. Elmacıoğlu açıklamasında süt ve süt ürünleri üreticileri yanında bu ürünlerin güvenilir şekilde tüketiciye ulaşmasını sağlayan lojistik ve perakende sektörlerine de teşekkür etti.

Bilim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu"Süt en temel gıdamız"

"Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, bundan 20 yıl önce 1 Haziran tarihini Dünya Süt Günü olarak belirlemiştir. Bu günün amacı; en temel gıdamız olan sütün önemine dikkat çekmek, bize süt ve süt ürünlerini sağlayan çiftçileri ve gıda üreticilerine teşekkür etmektir."

"Dünya Süt Günü teması sürdürülebilirlik"

"Yirmi yıldan beri her 1 Haziran’da süt ve süt ürünlerinin milyarlarca insanın sağlık ve refahı için önemi çeşitli etkinlikler ve paylaşımlarla dile getirilmektedir. Bu yıl ise Dünya Süt Günü iki kat daha anlamlıdır: Birleşmiş Milletler bu yılki kutlamaların odak noktasını, süt sektöründe sürdürülebilirlik olarak belirlemiştir. Bugün süt beslenme açısından ve sosyoekonomik yönden faydaları yanında, çevresel etkileri anlamında da konuşulmaktadır."

sürdürülebilirlik, Dünya Süt Günü"Süt, yaşanılır bir çevrenin sembolü olacak"

"Süt sektörünün sürdürülebilirlik anlamında günümüz koşullarına uyması gelecek nesillerin sağlıklı beslenmesine katkı sağlarken, onlara daha güzel bir dünya bırakabilmemize de yardımcı olacaktır. Bugüne kadar hep temizliğin, saflığın ve sağlığın simgesi olan süt, bundan sonra yaşanılır bir çevrenin de sembolü olarak karşımıza çıkacaktır. Bu bağlamda biz de süt ve süt üretiminde karbon ayak izinin azaltılması yönündeki çalışmaları destekliyoruz."

"Çiftlikten perakendeye gıda zincirine teşekkür ediyoruz"

"Ülkemizin en önemli zenginliklerinden biri olan sütü üreten çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Sütü çiftliklerden toplayan ve yapısını bozmayacak en nazik işlemlerle pastörize ederek tüketiciler için güvenilir hale getiren, bu sütü ve hijyenik koşullarda elde ettiği yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini el değmeden ambalajlayan gıda üreticilerimize teşekkür ediyoruz. Bu ürünleri ideal sıcaklıklarda marketlere taşıyan taşımacılara, soğuk zinciri kırmadan bunları en güvenilir şekilde halkımıza ulaştıran perakendecilere teşekkür ediyoruz."

gıda zinciri, gıda tedarik zinciri"Dünya Süt Günü Kutlu Olsun"

"Süt her anlamda geleceğimizdir. Sürdürülebilir şekilde üreteceğimiz sütü içerek büyüyen sağlıklı çocuklar, daha yeşil bir dünyada yaşayan sağlıklı yetişkinler haline gelecektir. Daha güzel bir gelecek için Dünya Süt Günü kutlu olsun!"

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.