Gıda Hattı

Dünya son 50 milyon yılın en sıcak “sera” dönemine giriyor!

12 Eylül 2020, 10:17
Paylaş
Dünya son 50 milyon yılın en sıcak “sera” dönemine giriyor!

Yeni yapılan bir araştırma, iklim konusunda dünyamızın ne kadar ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunu gösterdi.

Science dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırmacılar binlerce foram* örneğindeki kimyasal elementleri analiz ederek gelmiş geçmiş en kapsamlı iklim kaydını oluşturdu.

Foramlar, deniz altında yaşayan, kalsiyum ve derin denizlerde bulunan diğer minerallerden kabuğu olan küçük amiplerdir. Öldüğünde deniz dibinde ufalan foramlar, dünyanın tarihini fosilleşmiş kabuğunda barındırmaktadır.

Bilim insanları on yıllardır bu kabukları inceleyerek geçmiş çağlarda Dünyamızın okyanus sıcaklıkları hakkında ipucu aradı. Foramların kabuğundaki karbon ve mineral bileşimi bu konuda yol göstericiydi.

Yeni yapılan araştırmada, dinozorların ölümüyle başlayan ve günümüzdeki insan kaynaklı iklim değişimine kadar uzanan 66 milyon yıllık Senozoyik çağ ele alındı.

Sonuçlar, dünyanın 4 temel iklim döneminden geçtiğini gösterdi. Bu dönemlerin değişiminde gezegenin yörüngesi, sera gazı seviyeleri ve kutuplardaki buz örtülerinin boyutu belirleyici oldu.

Fotoğraf: Westerhold et al., CENOGRID

50 milyon yıldır görülmeyen sıcaklığa gidiyoruz

Gördüğünüz inişli çıkışlı grafik, yakın tarihte ilişkin bütün bir artışla bitiyor. Araştırmacılara göre antropojenik (insan kökenli) küresel ısınma, Senozoik dönemde gözlenen doğal iklim dalgalanmalarının tamamını aşıyor.

Bu artışın gezegeni uzun süredir devam eden bir Buz deposu (grafikte Ice house) fazından Sera fazına (Hot house) geçirme potansiyeli bulunuyor.

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 2300 tahminlerine göre, küresel sıcaklıkların 50 milyon yıldır görülmeyen bir seviyeye çıkacağı bekleniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.