Gıda Hattı

Dünya Sağlık Örgütü’nden olimpiyat uyarısı!

18 Mayıs 2020, 08:40
Paylaş
Dünya Sağlık Örgütü’nden olimpiyat uyarısı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, pandemi nedeniyle gelecek yıla ertelenen Tokyo Olimpiyatları'nı güvenli bir şekilde gerçekleştirmenin kolay olmayacağını söyledi.

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları ile ilgili güvenlik tartışmaları sürüyor.

“Olimpiyatları güvenli bir şekilde yapmak kolay değil”

Son olarak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile ortak yapılan basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, olimpiyatların gelecek yıl sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için koronavirüs ile mücadelenin kritik önemde olduğuna dikkat çekti.

Dünyaya işbirliği çağrısında bulunan Ghebreyesus, organizasyonun güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesinin insanlara bağlı olduğuna vurgu yaparak, "Bu bizim elimizde, fakat kolay değil. Elimizden gelenin en iyisini yaparsak ulusal birlik ve küresel dayanışma ile mümkün olduğu kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

"Henüz çok erken"

IOC Başkanı Thomas Bach ise organizasyonun geleceği ile ilgili konuşmak için çok erken olduğuna dikkat çekti. “Kimse an itibariyle Temmuz 2021'de dünyanın nasıl görüneceğine dair güvenilir bir cevap veremez” diyen Bach, "Farklı senaryolar ve güvenli bir ortamı tüm katılımcılara garanti etmek için ne gerekeceği hakkında spekülasyona başlamak için çok erken" ifadelerini kullandı.

2021'de yapılması planlanıyor

2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları koronavirüs salgınının neden olduğu sağlık riski nedeniyle gelecek yıla ertelenmiş, IOC Koordinasyon Komisyonu Başkanı John Coates, yeni erteleme söylentileri karşısında oyunlara dair çalışmaların ikinci bir gecikme düşünülmeksizin 'B planı' olmadan devam ettiğini açıklamıştı.

Olimpiyatların 23 Temmuz 2021'de açılması bekleniyor.

Japonya’dan DSÖ'ye soruşturma çağrısı

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın DSÖ’nün koronavirüs sürecini iyi yönetemediği ve gerçekleri gizlediği eleştirilerinin ardından sonra Japonya Başbakanı Shinzo Abe de, ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) koronavirüs salgını karşısındaki ilk tepkisi hakkında soruşturma yapılması için çağrıda bulunacağını açıkladı.

Katıldığı bir internet programında konuşan Abe, “Japonya, Avrupa Birliği ile birlikte adil, bağımsız ve kapsamlı bir inceleme yapılmasını önerecek" dedi ve teklifin DSÖ Genel Kurulunda yapılacağını sözlerine ekledi.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi de ülkesinin söz konusu soruşturma çağrısı için uluslararası camiaya katılacağını, soruşturmanın bağımsız bir organ tarafından yürütülmesi gerektiğini söyledi. "Uluslararası toplumda virüsün tam olarak nereden geldiği ve ilk tepki hakkında çok fazla tartışma var" diyen Motegi, "Kapsamlı bir soruşturmanım bağımsız bir organ tarafından yapılması çok önemli" ifadelerini kullandı.

DSÖ eleştirilerin odağında!

DSÖ, Çin'in salgını başlangıç döneminde önleyebilecek kritik bilgileri dünya kamuoyundan sakladığına yönelik iddialarla birlikte "ihmal" eleştirilerinin hedefi olmuş, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise suçlamaları reddederek dünya genelinde 300 bini aşkın ölüme yol açan virüsü siyasallaştırmama çağrısında bulunmuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.