AramaArama
Gıda Hattı

Dünya Sağlık Örgütü'nden filmlere sigara kısıtlaması!

7 Şubat 2016, 08:00
Paylaş
Dünya Sağlık Örgütü'nden filmlere sigara kısıtlaması!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çocukların sigara veya diğer tütün ürünlerini kullanmaya başlamasını önlemek için devletlerin tütün kullanımını gösteren filmleri sınıflandırmasını talep etti.

sigara-gidahattiDünya Sağlık Örgütü’nün “Sigarasız filmler: kanıtlardan faaliyete” isimli raporunun yeni yayınlanan 3. baskısına göre, tütün ürünlerinin kullanımını gösteren filmler milyonlarca gencin aklını çelerek sigara içmeye başlamasına neden oldu.

WHO’nun Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi Bölümü Yöneticisi Dr. Douglas Bettcher, tütün reklamlarının hiç olmadığı kadar sınırlı hale gelmesiyle, filmlerin milyonlarca gencin kısıtlama olmaksızın sigara içme görüntülerine maruz kaldığı son kanallardan biri haline geldiğini söyledi.

Tütün sahnesi olan filmlerin sınıflandırılması ve öncesinde tütün uyarıları gösterilmesi gibi somut adımlar atmak, dünyanın farklı yerlerindeki çocukların tütün ile tanışmasını, tütün bağımlılığını, sakatlığı ve ölümü engelleyebilir.

Dr. Bettcher, filmlerde sigara içilmesinin tütün ürünleri için güçlü bir tanıtım yolu olabildiğini sözlerine ekledi.

Filmler milyonlarca genç insanı tütüne alıştırıyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çalışmalar, ekranda sigara kullanımının genç sigara tiryakilerinin %37’sinden sorumlu olduğu gösterdi. 2014 yılında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ekranda sigara kullanımının yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 milyon yeni sigara tiryakisi yarattığını belirtti ve bu kişilerin 2 milyonunun hayatını muhtemelen sigara kaynaklı hastalıklardan yitireceği tahmininde bulundu.

2014 yılında tüm Hollywood filmlerinin %44’ünde ve gençlere yönelik filmlerin %36’sında sigara kullanımı görüntüsü vardı. 2002 ile 2014 yılları arasında en çok gişe yapan filmlerin neredeyse üçte ikisinde (%59) tütün görüntüsü vardı.

ABD dışında çekilen birçok filmde de sigara sahneleri vardır. Anketler, 6 Avrupa ülkesinde (Almanya, İzlanda, İtalya, Polonya, Hollanda ve Birleşik Krallık) ve 2 Latin Amerika ülkesinde (Arjantin ve Meksika) çekilen, gişesi en büyük filmlerde tütün görüntüleri olduğunu ortaya koydu.

WHO’nun tütüne karşı mücadele inisiyatifinden Dr. Armando Peruga, dünyadaki bazı ülkelerin filmlerdeki sigara görüntülerini kısıtlamaya yönelik adımlar attığını söyledi. Dr. Peruga, Çin’in filmlerde yoğun sigara içme sahnelerinin gösterilmemesine karar verdiğini, Hindistan’ın yurt içinde çekilen ve ithal edilen film ve televizyon programlarındaki tütün görüntüleri ve marka gösterimine yeni kurallar getirdiğini, ancak daha fazlasının da yapılabileceğini ve yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.