Gıda Hattı

Dünya Sağlık Örgütü: Aşıda 3. doz için daha fazla veriye ihtiyaç var!

10 Temmuz 2021, 14:48
Paylaş
Dünya Sağlık Örgütü: Aşıda 3. doz için daha fazla veriye ihtiyaç var!

Dünya Sağlık Örgütü, 3. doz koronavirüs aşısına gerek olup olmadığını söylemek için henüz yeterli veri olmadığını söyledi.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, dün yaptıkları açıklamada korona virüse (Covid-19) karşı 3. doz aşının yapılmasının gerekeceğini ve devam eden araştırmalarında olumlu neticeler elde ettiklerini belirtilerek, “3. doz aşı için cesaret verici veriler elde ettik” ifadelerine yer verdi.

Bu açıklamanın tüm dünyada gündem olmasıyla, Dünya Sağlık Örgütü de tartışmaya dahil oldu ve bir açıklama yaptı.

Reuters’in sorusuna yanıt veren Dünya Sağlık Örgütü, “İlave veriler toplanana kadar, koronavirüs korumasını devam ettirmek için 3. doz aşıların gerekip gerekmeyeceğini bilmiyoruz. Mevcut koronavirüs aşılarının hastalıktan ne kadar koruduğu, 3. dozun kime ne kadar faydalı olacağı konusundaki verileri sınırlı” ifadelerine yer verildi.

İlaç firmaları 3. dozu neden istiyor?

İlaç firmaları, aşılamadan sonraki 6 ayda etkinlikte düşüş olduğunu, tamamen aşılanma sonrasında 6 ile 12 arasında 3. dozun yapılmasına ihtiyaç olduğu düşüncesinde.

İki aşı firmasının yaptığı açıklamada, “Ağır hastalığa karşı koruma 6 ay boyunca devam etse de, belirtili hastalık koruması zamanla düşüyor. Varyantların ortaya çıkması da endişeye neden oluyor” dendi.

Bir süre önce sonuçları açıklanan bir araştırmada, iki doza kıyasla 3. Dozun orijinal koronavirüs ve Beta varyantına karı geliştirilen antikor seviyesini 5-10 kat arttırdığı belirlenmişti. İlaç firmaları açıklamalarında bu çalışmaya da atıfta bulundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.