Gıda Hattı

Dünya Sağlık Örgütü 2018 Karayolu Güvenliği Durum Raporunu Açıkladı

27 Aralık 2018, 15:23
Paylaş
Dünya Sağlık Örgütü 2018 Karayolu Güvenliği Durum Raporunu Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2018 Karayolu Güvenliği Durum Raporunu açıkladı. Rapora göre son günlerini geçirdiğimiz 2018 yılında trafik kazalarında toplam 1,35 milyon kişi hayatını kaybetti. Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin büyük bölümünü ise 5-29 yaş arası çocuklar ve gençler oluşturuyor.

Ülkelerin Gelir Seviyesi Yol güvenliğini Etkiliyor mu?

WHO Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesu'nun yaptığı açıklamaya göre; trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı dünya nüfusunun artış hızına oranla çok daha hızlı bir şekilde artmakta. Yüksek gelirli ülkelerde karayolları için ayrılan bütçelerin ve düzenlemelerin nispeten daha iyi durumda olması nedeniyle ölümlü trafik kazalarının görünme oranı diğer ülkelere göre daha düşük olmaktadır. Aynı zamanda WHO Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesu "Bu rapor, hükümetlerin ve ortakların önlemleri uygulamak için daha büyük adımlar atmaları yönünde bir çağrıdır. ”  açıklamasında bulundu.

trafik-gidahatti

İstatistiklere göre 2018 yılında gelir seviyesi en düşük olan ülkelerde her 100.000 kişiden 26.6'sı trafik kazaları sonucunda hayatını kaybetmiştir. Bu oran gelir seviyesi yüksek ülkelerde ise sadece 100.000'de 9.3 kişidir.

Trafikte Kimler En Çok Risk Altında?

Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin %28'ini yolcular ve motosiklet sürücüleri oluşturmaktadır. Bu oranı  %26 ile yayalar ve bisikletliler takip etmektedir.

Nasıl Önlemler Alınmalı?

Aynı zamanda WHO yayınladığı Karayolu Güvenliği Durum Raporu'nda devletlerin alabileceği bir dizi güvenlik önleminden bahsetti. Bu önlemlerin uygulanmaya başladığı 48 yüksek gelirli dünya ülkesinde trafik kazaları sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısında azalmalar göründüğü bahsedilmiştir. Bunlar;

  • Hız limitlerinin en uygun şekilde ayarlanması
  • Alkollü araç kullananlara yaptırımların arttırılması
  • Emniyet kemeri kullanımının daha iyi denetlenmesi
  • Mevcut yolların kalitesinin arttırılması veya akıllı yol sistemlerinin desteklenmesi
  • Motosiklet kaskları ve çocuk emniyet kemeri kullanma zorunluluklarının getirilmesi
  • Kaldırımların iyileştirilmesi, bisikletçiler ve motosikletliler için özel şeritler gibi daha güvenli yolların yapılması
  • Elektronik denge kontrolü, gelişmiş frenleme teknolojisi, gelişmiş çarpışma güvenliği bulunan araçlara kullanım zorunluluğu getirilmesi

gibi bir dizi önlemi içermektedir.

WHO, Dünya Sağlık Örgütü 2018 Karayolları Durum Raporu
Daha güvenli araçların kullanılması devletler tarafından teşvik edilmeli.

Ülkemizde Durum Nasıl?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre ülkemizde 2017 yılında 1.2 milyon trafik kazası yaşandı. Bu kazalarda toplam 7.427 vatandaşımız hayatını kaybederken 300 bin vatandaşımız ise yaralandı. Tüm bu veriler ve istatistikler göz önüne alındığında trafik kurallarına uymak can güvenliğimiz için oldukça önemlidir. Her 3 yılda bir açıklanan Dünya Sağlık Örgütü Karayolu Güvenliği Durum Raporu'na göre önlemlerin arttırılması ilerleyen yıllarda yüz binlerce insan hayatının kurtulmasına katkı sağlayacaktır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.