Gıda Hattı

Dünya Saati’nde ışıklar Akdeniz Ormanları için kapatılacak!

25 Mart 2017, 15:58
Paylaş
Dünya Saati’nde ışıklar Akdeniz Ormanları için kapatılacak!

İklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için dünya çapında binlerce anıtsal yapı, 25 Mart gecesi 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarını bir saatliğine kapatacak. WWF-Türkiye’nin düzenlediği Dünya Saati etkinliği bu yıl bir ilke imza atarak, Akdeniz ormanlarının sürdürülebilir geleceğine destek olmak için gerçekleştirilecek.

Dünya Saati’nde Akdeniz ormanları bağışlarınızla can buluyor. Dünyadaki önemli anıtsal yapıların iklim değişikliğine dikkat çekmek adına ışıklarını bir saatliğine kapattığı Dünya Saati etkinliğinde bu yıl Akdeniz ormanlarının korunması için bir bağış kampanyası düzenleniyor.

dunya-saati-wwf-turkiye-akdeniz-ormanlari-afis-gidahattiHaluk Levent, Akdeniz Akşamlarını yeniden yorumladı

Garanti Bankası ve Viko by Panasonic’in ana sponsorluğundaki kampanyanın bu yılki sloganı, ‘Geleceğini Aydınlat’. Işıklarını kapatarak Dünya Saati’ne katılmak isteyen kişi ve kuruluşların, dunyasaati.org adresine girerek kayıt yaptırabildiği kampanya için Haluk Levent, söz ve müziği Serhan Kelleözü’ne ait ’Akdeniz Akşamları’ parçasını yeniden yorumladı.

Üç büyüklerin ilk kez katıldığı Dünya Saat’i uygulamasında bu yıl 25 Mart’ta Beşiktaş JK Vodafone Arena’nın, Galatasaray ise Türk Telekom Arena’nın ve Fenerbahçe Ülker Arena’nın dış ışıklarını kapatarak iklim değişikliğine dikkat çekecek.

galatasaray-fenerbahce-gidahattiTopkapı Sarayı, İzmir Saat Kulesi, Uçhisar Kalesi, Dolmabahçe Sarayı, Eskişehir’deki Kurşunlu Külliyesi, Süleymaniye Cami ve İstanbul Boğazı’ndaki köprüler gibi önemli anıtsal yapıların yanı sıra aralarında İstanbul Bilgi, Bilkent, Galatasaray, Gazi, Yeditepe ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin de bulunduğu çok sayıda üniversite de bu yıl Dünya Saati’ne katılarak tüm dünyayla aynı anda binalarını aydınlatan ışıklarını kapatacak ve iklim değişikliğini durdurmak için herkesi harekete geçmeye çağıracak.

Neden Akdeniz Ormanları?

Türkiye’de iklim değişikliğinin etkilerinin en yoğun görülmesi öngörülen Akdeniz Havzası’nda, yakın gelecekte yoğun sıcaklık ve kuraklık artışı bekleniyor. Bu durum hem doğrudan (kuraklık, sıcaklık dalgası) hem de dolaylı yollardan (yangın, hastalıklar, istilacı türler, bazı türlerin bölgeden göçü ve soyunun tükenmesi) önemli ekosistem değişikliklerine sebep olabilecek.

dunya-saati-viko-gidahattiAğaçların görece uzun ömürlü olması çevresel değişimlere hızlı uyum sağlamalarını engellediği için ormanlar iklim değişikliğine en hassas ekosistemler arasında yer alıyor. Hem iklim değişikliğinin geçmiş değişimlere göre daha hızlı gerçekleşmesi hem de insan etkilerinin artması (orman alanlarının küçülmesi ve parçalanması gibi) sonucunda ormanların doğal uyum süreçleri aksıyor.

WWF-Türkiye, Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi işbirliğiyle yürütülen projede iklim değişikliğinin etkilerine karşı Akdeniz ormanlarının biyolojik çeşitliliği ile birlikte varlığını sürdürmesine çalışılıyor. Projenin amacı, iklim değişikliğinin ormanlar üzerindeki olası etkilerini tespit etmek, elde edilen sonuçları orman yönetim planlarına ve uygulamalarına entegre etmek. Pilot çalışmalar için Akdeniz orman ekosistemlerini temsil eden, Toros Dağları üzerindeki Konya Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanındaki ormanlar seçildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.