AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Dünya Otizm için Mavi Işık yakıyor!

Dünya Otizm için Mavi Işık yakıyor!
2 Nisan 2018, 18:06

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’de ikonik binalar mavi ışıkla aydınlatılacak. BM Genel Sekreteri António Guterres, “Dünya Otizm Farkındalık Gününde, otistik kişilerin yanında yer alıyor ve ayrımcılığa karşı çıkıyoruz” mesajı verdi.

BM tarafından, otizmin hızlı artışı hakkında farkındalık yaratılması amacıyla 2008 yılından bu yana, her yıl 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak kabul ediliyor.

otizm-gidahattiOtizm nedir?

Nisan ayı boyunca dünyanın gündeminde olacak otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro - gelişimsel bozukluk.

Otizmin belirtileri en erken yaşamın ilk 6. ayında fark edilebiliyor. Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor.

Her 68 çocuktan biri otizm riski ile doğuyor

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 68 çocuktan biri için konulmakta. Nüfus projeksiyonlarına göre, ülkemizde yaklaşık 1.142.586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4.568.000 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimizin, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı ise sadece 30.050.

otizm-okul-gidahattiOtizmin bilinen tek çaresi!

Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

Otizme Mavi Işık Yak!

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, “Otizme Mavi Işık Yak” Kampanyası’nın (Light It Up Blue) Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı'nın çağrısı ile otizm farkındalığına destek vermek için akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Amasya Kalesi gibi birçok yapı mavi ışıkla aydınlanacak.

Tohum Otizm Vakfı, Neslihan Atagül‘ün kamera karşısına geçerek otizm hakkında genel bilgiler verdiği ve otizmin tek tedavisinin erken tanı ve eğitim olduğunun altını çizdiği bir video aracılığı ile herkesi otizme mavi ışık yapmaya çağırdı.

Kampanya ile ilgili açıklamalarda bulunan Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, “Günümüzde her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor olmasına rağmen GFK Türkiye ile yaptığımız ‘Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi’ araştırması, Türkiye’de her 10 kişiden 8’inin otizmin belirtilerini bilmediğini ortaya koydu. ‘Otizme Mavi Işık Yak’ hem bireysel hem de kurumsal olarak destek verilebilecek ve otizm farkındalığı için herkesi harekete geçirecek uluslararası bir kampanya. Bu kampanyanın Türkiye elçisi olarak;  otizmli çocuklarımıza ve gençlerimize ışık olmak isteyen herkesi 2 Nisan günü mavi giyinmeye, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapmaya, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlamaya ve otizm farkındalığına destek vermeye davet ediyorum.” dedi.

antonio-guterres-gidahattiBM Genel Sekreteri Guterres: “Ayrımcılığa karşı çıkıyoruz”

BM Genel Sekreteri António Guterres, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, bu yılki etkinliklerde otistik kız çocukları ve kadınların konumlarının güçlendirilmesinin ön plana çıkarıldığını bildirdi.

“Bu grup diğerleri ile eşit olarak eğitime ve istihdama erişim konusunda birçok engelle karşılaşıyor” diyen Guterres, çocuk sahibi olma haklarının ellerinden alınabildiğini, kendi tercihlerini yapmalarına izin verilmeyebildiğini ve kendileri ile ilgili konulardaki politikaların belirlenmesi süreçlerine katılamayabildiklerini söyledi.

otizm-gidahatti“Toplumsal cinsiyet eşitliliği ve kadınların konumlarının güçlendirilmesi dünyanın tüm kız çocukları ve kadınları için geçerli olmalıdır” diyen Genel Sekreter, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişme çabalarının 2030 Gündeminin kimsenin geri de bırakılmayacağı taahhüdüne uygun olarak yürütülmesi gerektiğini de vurguladı.

Guterres, “Dünya Otizm Farkındalık Gününde gelin otistik kişilerin hayatın tüm alanlarına tam olarak katılmalarını sağlayacağımıza dair sözümüzü teyit edelim ve onların haklarını ve temel özgürlüklerini yaşayabilmeleri için gerekli olan desteğin verilmesini garanti altına alalım” diyerek mesajına son verdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.