Gıda Hattı

Dünya Okyanus Günü ne zaman? Okyanuslar için ne yapabilirim?

7 Haziran 2021, 12:33
Paylaş
Dünya Okyanus Günü ne zaman? Okyanuslar için ne yapabilirim?

Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında kabul edilen Dünya Okyanus Günü (World Oceans Day) her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu gün okyanusların korunması ve kaynaklarının sürdürülebilir şekilde kullanılması konusunda toplumda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Dünya Okyanus Günü ne zaman?

Hayatın kaynağı olan okyanuslar günümüzde kirlilik, aşırı avlanma, asidifikasyon, müsilaj gibi çevresel sorunlarla boğuşuyor. Bu konuya dikkat çekmek için Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Okyanus Günü her yıl 8 Haziran tarihinde kutlanıyor. Okyanusların korunması konusunda farkındalık yaratmayı ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını desteklemeyi hedefleyen bu günün şimdiye kadar kullandığı bazı sloganlar şöyle:

 • Bizim Okyanuslarımız, Bizim Sorumluluklarımız (2009)
 • Geleceğimizi Yeşertmek (2011)
 • Okyanuslar ve İnsanlar (2013)
 • Sağlıklı Okyanuslar, Sağlıklı Gezegen (2015-16)
 • Okyanuslarımızı Temizleyelim! (2018)
 • Sürdürülebilir bir Okyanus için Yenilikçilik (2020)
 • Okyanus: Yaşam ve Geçim

Okyanus nedir?

Okyanus, dünya yüzeyinin yaklaşık %71'ini kaplayan tuzlu su kütlesine topluca verilen isimdir. Bu su kütlesi genel olarak kabul gören şekliyle 5 okyanusa ayrılır: Pasifik, Atlantik, Hint okyanusları ile Antarktik ve Arktik okyanusları.

Okyanus dünyadaki suyun %97'sini içerir. Okyanusların toplam su hacmi 1,35 milyar kilometreküp olup (1 kilometreküp=1 milyar metreküp) ortalama derinliği 3,7 kilometredir.

Su küre de denen hidrosferin ana bileşeni olan okyanus; hayatın da temel parçasını ve karbon döngüsünün önemli bir bölümünü oluşturur, iklimleri ve hava olaylarını etkiler.

Okyanuslar bilinen 230 bin canlıya ev sahipliği yapmaktadır, ancak okyanusların çok az bir bölümü keşfedilebilmiş olduğundan bu sayının aslında 2 milyonun üzerinde olabileceği düşünülmektedir.

 

Okyanusları kurtarmak için neler yapabiliriz?

Okyanuslar gezegenimizin hem kalbi, hem akciğeridir. Nerede yaşarsanız yaşayın okyanuslara bağlısınızdır. Aslında her günün Dünya Okyanus Günü olduğu bilinci ile yaşayarak kolaylıkla yapabileceğiniz ve okyanusların kurtarılmasına katkıda bulunabileceğiniz şeyler var:

 • Karbon ayak izinizi ve enerji tüketiminizi azaltın: Enerji harcaması düşük ampuller ve ev aletleri kullanın. Yürüyün ya da bisiklete binin. Temiz enerji çözümlerini ve yeniliklerini destekleyin;
 • Sürdürülebilir deniz ürünlerini tüketin: Aşırı, zamansız ve kaçak avlanan deniz ürünlerini tercih etmeyin;
 • Daha az plastik kullanın: Atılan plastikler bir şekilde okyanuslara ulaşıyor, çevre kirliliği yanında doğal yaşamın ölümüne neden oluyor. Bunun için plastik kullanımınızı azaltın, su şişeleri gibi kaçınılmaz kullanımlarda geri dönüşüme özen gösterin;
 • Sahilleri kirletmeyin: Bir çöp, bir çöptür. Çöplerinizin sahillerde birikmesini, denizlere dökülmesini engelleyin;
 • Okyanuslardaki hayatı tehlikeye atan ürünleri satın almayın: Mercandan, deniz kaplumbağası kabuğundan üretilen takılar ve süs eşyaları çok güzel görünse de her biri okyanuslardaki yaşamın yok olması anlamına geliyor. Bunları almayın;
 • Yunus gösterilerine hayır deyin: Deniz canlılarının tutsak edilmesine paranızla destek olmayın;
 • Denizleri ve okyanusları koruyan kuruluşlara destek olun: Aldığınız ürünlerde bu kuruluşların sembollerini arayın.

Reddedin, Azaltın, Yeniden kullanın, Geri dönüştürün

Sadece okyanusların değil dünyamızın tamamının korunması için dikkat etmemiz gerekenler aslında çok basit. Bunun için sürdürülebilir olmayan ürünleri tüketmeyi reddedin, genel anlamda tüketiminizi azaltın, kullanılmış ürünleri mümkün olduğunca yeniden, gerekirse yeni amaçlar için kullanın, kullanılamayacak haldeki ürünleri mümkün olduğunca geri dönüştürün.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.