AramaArama
Gıda Hattı

Dünya Mülteciler Günü (20 Haziran) – Dünyada ne kadar mülteci var?

19 Haziran 2021, 11:24
Paylaş
Dünya Mülteciler Günü (20 Haziran) – Dünyada ne kadar mülteci var?

Dünya Mülteciler Günü her yıl 20 Haziran’da, Birleşmiş Milletler tarafından organize edilen, mültecilere ilişkin farkındalık sağlamaya odaklanan bir gündür.

Mülteciler, kendi ülkesinde baskı hissederek, çatışma nedeniyle evini, işini ve güvenliğini kaybederek ülkesini terk eden ve başka ülkelere sığınma talebinde bulunan kişiler olarak tanımlanabilir. Ülkemizin de 10 yıla yakın bir dönemdir gündeminde olan mülteciler konusu, aslında tüm dünyayı ilgilendirmektedir.

Dünya Mülteciler Günü neden düzenleniyor?

Etkinlik ile daha iyi bir hayata ve sığınma amacıyla, ülkesindeki çatışma ve zulümden kaçarak başka ülkeye giden mültecileri güçlendirmek hedefleniyor. Dünya Mülteciler Günü ile mültecilerin yaşadığı zorlukların da anlaşılması amaçlanıyor.

Etkinlik, mülteci topluluklarının zengin farklılığının herkes tarafından deneyimlenmesi, anlaşılması ve takdir edilmesi için de bir araç. Tiyatro, dans, film ve müzik temalı etkinlikler, mülteci topluluğu organizasyonları, gönüllü ve heykel organizasyonları, yerel konseyler ve okulların hafta boyunca aktiviteler yapmasına olanak tanıyor.

| FAO: “Suriyeli mülteciler ile mevsimlik tarım işçileri pandemide işsiz kaldı |

mülteci-gidahatti

Mülteciler hakkında gerçekler

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu (UNHCR) verilerine göre 2020 yılı sonu itibariyle, dünya genelinde:

  • 82,4 milyon zorla yerinden edilmiş insan,
  • 26,4 milyon mülteci
  • 48 milyon kendi ülkeleri içinde yerinden edilmiş kişi
  • 4,1 milyon sığınmacı

bulunuyor.

Son 3 yılda, 1 milyona yakın çocuğun mülteci olarak hayata geldiği biliniyor.

Ne zamandan beri düzenleniyor?

Etkinlik ilk kez 20 Haziran 2001’de, 1951 Mültecilerin Durumu Konvansiyonu’nun 50. yılında düzenlendi.

Etkinlik daha önce Afrika Mülteciler Günü olarak adlandırılıyordu. Aralık 2000’de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu uluslararası bir gün olması kararını aldı ve böylece günün adı değişmiş oldu.

Dünya Mülteciler Günü 2021 yılı teması ne?

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu (UNHCR) 2021 yılı Dünya Mülteciler Günü temasını “Birlikte iyileşelim, öğrenelim ve parlayalım” olarak duyurdu.

Neler yapılıyor?

Dünya Mülteciler Günü’nde her yıl birçok ülkede mültecilere destek olmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu aktiviteler mülteciler tarafından düzenleniyor veya mültecileri de kapsayacak şekilde organize ediliyor. Devlet yetkilileri, ev sahibi ülkeler, firmalar, tanınmış kişiler, öğrenciler ve halktan vatandaşlar da etkinliklere katılıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.