Gıda Hattı

Dünya liderlerinden iklim mesajları!

2 Kasım 2021, 11:43
Paylaş
Dünya liderlerinden iklim mesajları!

BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) konuşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “İnsanlık iklim değişikliği konusunda zamanı çoktan doldurdu. Kıyamet saatinde gece yarısına bir dakika kaldı ve şimdi harekete geçmemiz gerekiyor. COP26’nın başarısızlığı, dünyada kontrol edilemeyen öfke ve sabırsızlığa yol açacak” uyarısında bulundu. Konferans alanı tekerlekli sandalye ile erişilebilir olmadığı için konferansa katılamayan İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrar ise BM’ye tepki gösterdi.

İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) bir araya gelen dünya liderlerine hitap eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, COP26'nın başarısızlığının "dünyada kontrol edilemeyen öfke ve sabırsızlığa" yol açacağı konusunda uyardı.

“Kıyamet saatinde gece yarısına bir dakika kaldı”

Glasgow'daki tarihi iklim görüşmelerinde 120'den fazla dünya liderini sert bir dille karşılayan Johnson, "Harekete geçmek ne kadar uzun sürerse o kadar kötü olur. İnsanlık iklim değişikliği konusunda zamanı çoktan doldurdu. Kıyamet saatinde gece yarısına bir dakika kaldı ve şimdi harekete geçmemiz gerekiyor" dedi.

Johnson, "İklim değişikliğini bugün ciddiye almazsak yarın çocuklarımız için çok geç olabilir. Başarısız olursak bizi affetmezler. Evet zor olacak. Evet yapabiliriz, hadi işe başlayalım" ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Guterres: “Kendi mezarımızı kazıyoruz”

COP26’da konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de, COP26 katılımcılarını iklim değişikliği karşısında "insanlığı kurtarmaya" çağırarak, "Sirenler çalıyor. Gezegenimiz bizimle konuşuyor ve bize bir şeyler söylüyor. İklim eylemi, ülkeler, yaş ve cinsiyet ayırmaksızın insanların endişeleri listesinin başında geliyor. Bu ve gelecek nesiller adına size sesleniyorum, geleceğimizi korumayı ve insanlığı kurtarmayı seçin" mesajı verdi.

Özellikle yükselen deniz seviyelerinin tehdidi altındaki ada devletleri için COP26’nın başarısız olmasının "ölüm emri" anlamına geleceğini belirten Guterres, "Fosil yakıtlara olan bağımlılığımız insanlığı uçurumun kenarına itiyor. Kesin bir seçimle karşı karşıyayız, ya onu durdururuz ya da o bizi durdurur. Yeter demenin zamanı geldi" dedi.

Guterres, “Biyoçeşitliliği vahşileştirmeye yeter. Karbonla kendimizi öldürmeye yeter. Doğaya tuvalet gibi davranmak yeter. Kendi yolumuzu yakmaya, delmeye ve kazmaya yeter. Kendi mezarımızı kazıyoruz” ifadelerini kullandı.

Macron: “İklim krizinin ilk sonuçlarını en yoksul ülkeler yaşıyor”

Konferansta konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, koordinasyon içinde birlikte hareket etmedikçe iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası zorlukların üstesinden gelinemeyeceğini vurguladı.

Tüm gelişmiş ekonomilerin gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliği konusunda yardım etmesi gerektiğini söyleyen Macron, "Pandemi sürecinde bunu hepimiz yaşadık, bu uluslararası zorlukların üstesinden ancak koordineli olursak gelebiliriz. İklim krizinin ilk sonuçlarını en yoksul ülkeler yaşıyor. Tüm gelişmiş ekonomiler payına düşeni vermeli, en zengin ülkelerin bu yardımı hızlandırması için tüm imkanları bulmalıyız" dedi.

“Karbon emisyonunun azaltılmasında hedefleri yükseltin”

Zirve sona ermeden önce en çok karbon emisyonu yayan ülkeleri hedeflerini yükseltmeye çağıran Macron, "Bizim görevimiz taahhütleri uygulamaktır. Önümüzdeki 15 gün için kilit nokta, ulusal stratejileri 1.5 derece hedefine uymayan en büyük emisyon salıcılarının hedeflerini yükseltmesidir. Gençlerimiz taahhütlerde bulunduğumuzu görmek istiyor, eylemlerimizi takip ettiğimizi görmek istiyorlar. Eylemlerimizi titiz ve şeffaf bir şekilde izlemeliyiz. Harekete geçersek, COP26'nın başarısı bizim elimizin altında" ifadelerini kullandı.

İsrail Enerji Bakanı, tekerlekli sandalyesi nedeniyle COP26’ya katılamadı

Bu arada İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrar, konferans alanı tekerlekli sandalye ile erişilebilir olmadığı için COP26’ya katılamadığını açıkladı,

Elharrar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "COP26'ya dünyadaki meslektaşlarımla tanışmak ve iklim krizine karşı ortak mücadelemizi ilerletmek için geldim. Engelliler için erişilebilirliği teşvik eden Birleşmiş Milletler'in 2021'de kendi etkinliklerinde erişilebilirlik konusunda endişelenmemesi üzücü" ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise iklim zirvesini düzenleyenlere seslenilerek, "İnsan, erişilebilirlik ve engellilerle ilgilenmezsek gelecek, iklim ve insanlar hakkında endişelenmek imkansız" denildi.

İngiltere'nin İsrail Büyükelçisi Neil Wigan ise, sosyal medya hesabından yaşanan aksilik için özür dileyerek, "Karine Elharrar'ın COP26'daki toplantılara katılamadığını duyduğuma rahatsız oldum. Bakandan derinden ve içtenlikle özür dilerim. Herkesi karşılayan ve herkesi kapsayan bir COP26 Zirvesi istiyoruz" dedi.

BM tarafından İskoçya’nın Glasgow şehrinde 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı'na 100'den fazla dünya lideri ve on binlerce delege katılıyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.