Gıda Hattı

Dünya Kitap ödülleri sahiplerini buldu

20 Ocak 2016, 14:59
Paylaş
Dünya Kitap ödülleri sahiplerini buldu

25. yaşını kutlayan Dünya Kitap dergisi tarafından verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nin 2015 yılı sahipleri Pera Müzesi’nde yapılan bir törenle ödüllerini aldı. 

dunya-kitap-gidahattiDünya Gazetesi kitap eki yayın dünyasının belleği Dünya Kitap’ın 23 yıldır verdiği gelenekselleşmiş “Yılın En İyileri” ödülleri Pera Müzesi’nde yapılan bir törenle sahiplerini buldu. Ödüller bu yıl Ahmet Büke, Yasemin Aydın, Alakarga Sanat Yayınları, Sennur Sezer, Gülce Başer, Sevil Atasoy, Meri Çevik Simyonidis ve Marianna Yerasimos’a gitti.

Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu Ahmet Büke, Yasemin Aydın ve Alakarga Sanat Yayınları’nı ödüle değer bulurken kısa bir süre önce yaşamını yitiren Sennur Sezer’e de “Saygı Ödülü” verilmesini kararlaştırmıştı. Altın Sayfa Yılın Polisiye Kitabı Ödülü ise bu yıl Gülce Başer’e gitti. Bu dalda Sevil Atasoy’a da “Emek Ödülü” verildi. Yemek kültürü kitabı olarak “Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” ödülüne Meri Çevik Simyonidis lâyık görüldü. Marianna Yerasimos da yeme-içme kültürüne yıllardır yaptığı katkılar nedeniyle “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü”nün sahibi oldu.

25 yaşına basan Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’nden “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2015’te“Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 11 kitap arasından seçim yapıldı. Başar Başarır, Faruk Şüyün, Doğan Hızlan, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Kitabı” ödülünü Ahmet Büke’nin on8 Yayınları’ndan çıkan “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi: İnsan Kendine de İyi Gelir”ine verdi. Ahmet Büke’ye ödülünü, seçici kurul başkanı Doğan Hızlan verdi.

“Yılın Çeviri Kitabı” ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde “Ayın Çeviri Kitabı” olarak seçilen 9 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülün Jaguar Kitap tarafından basılan Aleksandros Papadiamantis’in “Hadula: Bir Ada Öyküsü” kitabının çevirmeni Yasemin Aydın’a verilmesini kararlaştırdı.

 “Yılın Yayınevi” de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda Alakarga Sanat Yayınları olarak belirlendi.

“Saygı Ödülü” ise bu yıl yaşamını yitiren şair ve yazar Sennur Sezer’e verildi. Ödül, Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Bülent Ünal tarafından şairin eşi Adnan Özyalçıner’e sunuldu.

Pera Müzesi’ndeki “Yılın En İyileri” ödülleri töreni ve Dünya Kitap 25. yıl kutlamasına sanat, edebiyat, iş dünyasından birçok isim katıldı

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.