Gıda Hattı

Dünya Kayısı Merkezi Projesi’nde şok ayrılık!

15 Kasım 2021, 12:32
Paylaş
Dünya Kayısı Merkezi Projesi’nde şok ayrılık!

“Dünya kayısı başkenti” olarak tanımlanan Malatya’da hayata geçirilecek olan ‘Dünya Kayısı Merkezi’ projesi, kayısı esnafını ayağa kaldırdı. Esnaf için yapılan yeni Şire Pazarı’ndaki iş yerlerinin fahiş fiyatla satıldığını belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, projeden çekildiklerini açıkladı. Özcan, “Bundan sonra artık konunun tarafları düşünsün” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi” yaklaşık 600 milyon TL’ye mal olacak. Proje kapsamında kent merkezindeki eski Şire Pazarı, yeni Şire Pazarı’na taşınacak.

Ancak merkezdeki yeni işyerleri için kendilerinden fahiş fiyatlar istendiğini belirten kayısı esnafı, eski Şire pazarında toplanarak, bu duruma tepkilerini dile getirdiler.

Malatya Ticaret Borsası projeden çekildi

Esnafa hitap eden Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, önceki gün yeni Şire ve Buğday Pazarıyla ilgili istişare toplantısı gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu saatten sonra nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi toplantı yaparak karara bağladık. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Yaka Mahallesi'nde inşa edilen yeni Şire ve Buğday pazarından çekilme kararı aldık” dedi.

Yaşanan süreçte görüşmelerden sonuç alamadıklarını ifade eden Özcan, “Gerek Belediye Başkanı, gerekse oradaki idarecilerle yapmış olduğumuz bütün görüşmelerden sağlıklı bir sonuç alamadık. Şire ve Buğday Pazarı esnafları için sosyal bir proje olarak başlatılan ve kamuoyuna böyle lanse edilen projenin, daha sonra tamamen ticari çıkar amaçlı bir hale dönüştüğünü hep birlikte gördük. Ortaya çıkan fiyatları çok fahiş ve çok yüksek olduğunu hep birlikte yaptığımız inceleme ve araştırmalar sonunda da ortaya koyduk” diye konuştu.

“Hiçbir güç kayısı esnafını istemediği sürece oraya götüremez”

Yeni bir pazar yerinin Malatya’nın önemli bir ihtiyacı olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini de belirten Özcan, ancak gelinen noktada pazardaki kayısı esnafın ekonomik açıdan mağdur edilmesi nedeniyle net tavır göstererek projeden çekildiklerini söyledi.

Kamuoyuna yapılan tüm açıklamalarda yeni pazarın kayısı ve buğday pazarı esnafı için yapıldığının belirtildiğini ifade eden Borsa Başkanı Özcan, “Bu saatten sonra biz mevcut bulunduğumuz yerde hizmet vermeye devam edeceğiz. Hiçbir güç siz istemediğiniz sürece götüremez. Biz bunu Belediye Başkanı'yla da konuştuk. Bundan sonra artık konunun tarafları düşünsün. Biz bulunduğumuz alanlarda hizmet etmeye devam edeceğiz. Hiçbir sıkıntımız yok. 20 yıldır biz burada hizmet veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Kayısı için mücadeleye devam edeceğiz”

Tek amaçlarının Malatya kayısısının dünyanın en prestijli ürünlerinden biri olması olduğunu kaydeden Özcan, Malatya Ticaret Borsası olarak iyi niyetle 2 yıldır projenin hayata geçmesi ve sağlıklı bir fiyatlandırma olması adına mücadele ettiklerini söyledi.

Özcan, “Bu kadar kıymetlenmiş bir ürünün, bu kadar yetersiz bir alanda hizmet vermesi yerine, esnafımızı ve tüccarımızın özellikle daha rahat, daha temiz ve daha prestijli bir alanda hizmet vermesi sağlamak yine de bizim görevimizdir. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. Yani biz yeni bir tesisten vazgeçmiş değiliz. Ama bunu başka imkanlarla, başka modellerle gerçekleştireceğiz. Bu konuda da bizden desteğinizi çekmeyin. Aslan yattığı yerde belli olur. ‘Ortaya bir mağduriyet koyalım’ diye yapmadık bu işleri. Amacımız sizi gerçekten size yakışır, Malatya kayısısının tüccarına yakışır bir alana taşımaktır” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.