AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Dünya Kan Bağışçıları Günü! Neden 14 Haziran’da düzenleniyor?

Dünya Kan Bağışçıları Günü! Neden 14 Haziran’da düzenleniyor?
12 Haziran 2021, 22:58

Dünya Kan Bağışçıları Günü her yıl 14 Haziran’da düzenlenmektedir. Bu etkinlik nasıl başladı? Neden 14 Haziran’da düzenleniyor?

Kan, planlı tedavilerin ve operasyonların yanında, acil müdahalelerde gerekli bir kaynaktır. Ölümcül hastalıklarla mücadele eden hastalar için faydalıdır ve bu hastaların daha uzun, daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlar. Aynı zamanda karmaşık tıbbi ve cerrahi işlemleri de destekler. Kan yapay olarak üretilemediğinden, tüm bu ihtiyaçlar için kan bağışı hayati önem taşır.

Dünya Kan Bağışçıları Günü, ülkemizde Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları olarak da anılıyor. Türk Kan Vakfı ve Kızılay da bu güne iştirak ediyor.

Ne zaman başladı, neden düzenleniyor?

Bu organizasyon ilk kez 2005 yılında, Uluslararası Kızılay - Kızılhaç Teşkilatları Federasyonu tarafından, güvenli kan ve kan ürünleri ihtiyacına yönelik farkındalık yaratmak ve gönüllü, hayat kurtaran kan bağışları için kan bağışçılarına teşekkür etmek amacıyla düzenlendi.

Dünya Kan Bağışçıları günü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen, 11 küresel halk sağlığı kampanyası arasında yer almaktadır.

| Bilim insanları psikolojik sorunları tespit edebilen kan testi geliştirdi! |

Dünya Kan Bağışçıları Günü neden 14 Haziran’da düzenleniyor?

Bu özel gün için 14 Haziran’ın seçilme nedeni oldukça ilginç. Tüm dünyada kullanılan ABO kan grubu sistemi, Karl Landsteiner tarafından bulundu. Bu çalışmasıyla Nobel Ödülü alan Landsteiner, 14 Haziran 1868’de doğmuştu.

Karl Landsteiner’in anısına, bu gün için 14 Haziran seçildi.

| Salgın ve mevsimsel şartlar bağışları düşürdü: Kan'da kırmızı alarm! |

Dünya Kan Bağışçıları Günü 2021 yılı teması

2021 yılında Kan Bağışçıları Günü sloganı ve teması “Kan bağışla ve dünyanın dönmesini sağla” olarak belirlendi. Bu mesaj, kan bağışçılarının, hayat kurtararak ve diğer insanların yaşamını iyileştirerek dünyanın dönmesini sağlamasını vurguluyor.

Aynı zamanda dünyanın her yerindeki insanlara, düzenli olarak kan bağışlayarak sağlığa katkı bulunma çağrısı yapıyor.

2021 yılında Dünya Kan Bağışçıları Günü için ev sahibi olarak İtalya belirlendi. Küresel etkinlik de 14 Haziran 2021 tarihinde İtalya’nın Roma şehrinde düzenlenecek.

2020 yılındaki tema, “Güvenli Kan, Hayat Kurtarır” olarak belirlenmişti. Slogan ise “Kan Bağışla ve Dünyanın Daha Sağlıklı Bir Yer Olmasını Sağla” olarak seçilmişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.