AramaArama
Gıda Hattı

Dünya Hamburger Günü (28 Mayıs)! Dünyanın en büyük hamburgerini gördünüz mü?

26 Mayıs 2021, 21:32
Paylaş
Dünya Hamburger Günü (28 Mayıs)! Dünyanın en büyük hamburgerini gördünüz mü?

İlk kez ABD’de ortaya çıkan Ulusal Hamburger Günü, artık tüm dünyada biliniyor ve özellikle sosyal medyada kutlanıyor. İşte 28 Mayıs Dünya Hamburger Günü’nün hikayesi…

Izgarada pişen tuz ve hafif baharatla tatlandırılmış köfte, iki ekmeğin arasında girdiğinde karşı koyulmaz bir lezzet ortaya çıkıyor. Üstelik soğan, peynir, turşu, domates ve daha birçok ürünle çeşitlendirilebilmesi, herkesin damak tadına göre bir hamburgeri sevebilmesini sağlıyor.

Her yıl 50 milyar hamburgerin tüketildiği ABD’de ortaya çıkan 28 Mayıs Hamburger Günü de bu güzel yiyeceğe adanmış. ABD’nin nüfusunun 328 milyon olduğu düşünülünce, kişi başı yıllık hamburger tüketim ortalaması 152 çıkıyor. Hamburgerin burada ‘oldukça’ sevildiğini söylemek yanlış olmayacağı gibi, Hamburger Günü’nün neden bu ülkeden çıktığını anlamak da hiç zor değil…

Dünyanın en büyük hamburgeri!

9 Temmuz 2017’de Pilsting, Almanya’da Wolfgang Leeb, Tom Reicheneder, Rudi Dietl, Josef Zellner, Hans Maurer ve Christian Dischinger tarafından yapılan hamburger, dünyanın en büyük hamburgeri olarak kayıtlara geçti.

Rekor, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da tescil edildi. Henüz daha büyük bir hamburger üretip bu rekoru kırabilen çıkmadı.

1.164 kilogramlık hamburgerde 3 köfte, domates, lahana, salatalık, soğan, hamburger sosu bulunuyordu.

İnanılmaz ebatlardaki bu hamburgeri aşağıdan görebilirsiniz…

Hamburger nasıl ortaya çıktı?

Hamburgerin icadına ilişkin o kadar çok anekdot var ki, ilk kez kimin yaptığını kesin olarak söylemek zor. Ancak adından da anlaşılacağı gibi, ilk kez nerede üretildiğine ilişkin çok güçlü bir aday var; Hamburg, Almanya…

Kimin icat ettiği bir tarafa, kimse Almanya’nın 2. büyük şehrinin hamburgerin isim babası olduğunu inkar edemez. Tabi ki tüm hamburger çeşitleri Hamburg’tan çıkan ürünle aynı olmasa da, ilk kez bu şehirden çıktığını söylemek yanlış olmaz…

Türkiye’de hamburgerin altın çağı!

Hamburger son 20 – 25 yıldır Türkiye’de de bilinen, özellikle gençlerin sevdiği bir yiyecek. Son 5 yılda ise hamburgerin altın çağını yaşadığını söylersek yanlış olmaz. Ülkemize zincir markalarla giren hamburgeri artık birçok butik restoranda bulmak mümkün.

Üstelik yemek yapımı ile ilgili içeriklerin sosyal medyada revaçta olduğu bu dönemde, açılan çok sayıda butik hamburgerci sayesinde geçmişe göre çok daha fazla çeşitte, iddialı ürünler yemek mümkün.

Her AVM’de, her popüler caddede zincir hamburger restoranlarının şubelerini görmeye alışkınız. Ancak artık birçok bölgede, zincir restoranlar dışındaki hamburgercileri de bulmak mümkün. İnternet üzerinden yemek siparişi verilen uygulamalarda da bu restoranları bulmak mümkün.

Özetle, hamburger hiç olmadığı kadar hayatımızda ve özellikle genç kuşakta yemek kültürünün, keyifli buluşmaların parçası.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.