Gıda Hattı

Dünya gıda ve gıda bileşenleri endüstrisi İstanbul’da buluşuyor

4 Şubat 2016, 14:51
Paylaş
Dünya gıda ve gıda bileşenleri endüstrisi İstanbul’da buluşuyor

Fi Istanbul 2016, dünya gıda ve gıda bileşenleri endüstrisini dördüncü kez İstanbul’da buluşturmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar portfolyosuna 500.000’den fazla kişiyi katan ve sektör için milyarlarca Avroluk iş hacmi yaratan Fi Istanbul 2016, 4-6 Mayıs’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Fi_Istanbul-2-gidahattiİki kıtayı birleştiren tek dünya şehri İstanbul’u dünya gıda ve gıda bileşenleri endüstrisinin ortak buluşma merkezi yapma hedefiyle UBM EMEA (Istanbul) tarafından başlatılan, Food ingredients (Fi) İstanbul Gıda Bileşenleri Fuarı, 3 yılda yüzde 47 büyüme başarısı gösterdi.

Dünya gıda endüstrisi buluşuyor

İstanbul, kısa süre içinde dünya gıda ve gıda bileşenleri endüstrisinin ortak buluşma merkezi oldu. 1986 yılından bu yana dünya gıda endüstrisini buluşturan ve sektörün en prestijli etkinliği kabul edilen uluslararası Gıda Bileşenleri Fuarı Food ingredients (Fi)’in bölgesel bir kolu olan Fi İstanbul 2016’ya 250’den fazla marka ve 5.400’den fazla ziyaretçi katılımını hedefleniyor.

Ziyaretçilerinin %25’i bölgedeki hedef ülkelerden ve %15’i de diğer yabancı ülkelerden gelen Fi Istanbul, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı bir araya getiren bölgenin İlk fuarı olma özelliğini taşıyor. Fuara gelecek olan katılımcı ve ziyaretçiler, gıda ham maddeleri, bileşenleri, yardımcı maddeleri, doğal içerikler ile Ar-Ge, pazarlama, kalite kontrol ve danışmanlık gibi sektörü yakından ilgilendiren tüm gereksinimleri, tek bir çatı altında 3 gün süreyle Fi Istanbul 2016da bulacak.

 Fi-Istanbul-3-gidahattiGıda bileşenleri sektörünün ortak buluşma merkezi Fi Istanbul 2016

UBM EMEA (İstanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı olan Haluk Balcı, Türkiye tarımsal üretim konusunda ABD, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya ve Japonya'dan sonra dünyada yedinci sırada yer aldığını belirtti.

Balcı şöyle konuştu: “2015 yılında Almanya'nın nüfusunu da geçerek 83 milyon olması beklenen Türkiye pazarındaki yenilikleri takip etmeliyiz. Aynı zamanda sağlıklı gıdaların geliştirilmesi ve üretilmesi için gıda üreticilerini iyi tanımak ve destek olmak gerekiyor. UBM EMEA (Istanbul) bu anlayış çerçevesinde dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan, Asya ve Avrupa’nın gelişmiş gıda bileşenleri endüstrisini dördüncü kez İstanbul’da buluşturuyor ve bu yıl da gıda bileşenleri sektöründe faaliyet gösteren tüm alt sektörlerin Fi Istanbul 2016’da yer alması için yoğun çaba gösteriyoruz.

Fi-Istanbul-gidahatti2015 yılında ziyaretçi profilimiz katılımcılarımızın yüzünü güldürdü. Ziyaretçilerimizin %73’ü satın alma yetkisine sahip yöneticilerden oluştu. Aralarında Çin, Amerika, İngiltere, Tunus, İspanya, Mısır, İsviçre, Mısır, Singapur, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi çok farklı 80 ülkeden ziyaretçilerimiz Fi Istanbul’daydı. Coğrafi dağılıma baktığımıza ise ziyaretçilerimizin % 72’sinin Türkiye, % 12’sinin Avrupa ve % 9’unun da diğer ülkelerden geldiğini gördük.”

Balcı, Türkiye’de bir fuarın uluslararası sayılması için ziyaretçi sayısının % 5’i geçmesinin yeterli görüldüğünü, Fi Istanbul’un ise 2015 yılı ziyaretçilerinin % 21’inin uluslararası olduğunu sektör temsilcilerine hatırlattı.

Balcı ayrıca, 4-6 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen gıda bileşenleri sektörünün ortak buluşma merkezi Fi Istanbul 2016’da yerlerini almaya davet etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.