AramaArama
Gıda Hattı

Dünya Gıda Güvenliği Günü (7 Haziran) | “Gıda Güvenliği Hayat Kurtarır”

7 Haziran 2021, 14:50
Paylaş
Dünya Gıda Güvenliği Günü (7 Haziran) | “Gıda Güvenliği Hayat Kurtarır”

Dünya Gıda Güvenliği Günü, her yıl 7 Haziran’da gıda güvenliğinin önemine dikkat çekmek ve kamuoyunu harekete geçirmek amacıyla kutlanıyor.

2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan kararla, ilk kez 2019 yılında kutlanan Dünya Gıda Güvenliği Günü, aslında tüm insanlığı ilgilendiriyor.

Dünya Gıda Güvenliği Günü neden kutlanıyor?

Dünya Gıda Güvenliği Günü, gıda kaynaklı risklerin tespit edilmesi, önlenmesi ve yönetilmesine yardımcı olmak amacıyla kamuoyunda ilgi uyandırmak ve bilinç kazandırmak için düzenleniyor.

Aynı zamanda gıda güvencesine, insan sağlığı, ekonomik refaha, tarıma, pazar erişimine, turizme ve sürdürülebilir gelişime katkıda bulunmak da hedefleniyor.

Gıda Güvenliği Günü Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ortaklaşa; diğer Üye Ülkeler ve ilgili kuruluşlarla işbirliği içerisinde düzenleniyor.

İşte Gıda Mühendisliği Taban Puanları 2019

Dünya Gıda Güvenliği Günü 2021 teması ne?

Dünya Gıda Güvenliği Günü’nün 2021 yılındaki teması “Daha sağlıklı bir yarın için, bugünden gıda güvenliği” olarak belirlendi.

Bu tema ile güvenli gıda üretimi ve tüketiminin insanlar, gezegen ve ekonomi için anlık ve uzun vadeli faydalar sağladığının altı çiziliyor.

İnsan, hayvan, bitki ve çevre sağlığı arasındaki sistematik bağlantıların iyi anlaşılması, gelecekteki ihtiyaçları karşılayabilmemize yardım edecek.

Bakan Pakdemirli’den mesaj!

Dünya Gıda Güvenliği Günü nedeniyle bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; tüm dünyayı ve ülkemizi derinden etkilemeye devam eden Covid-19 pandemi sürecinin, gıdanın önemini bir kez daha ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

Etkinlikte konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece de “Kim ki güvenilir gıda üretip bunu pazara sunacak onun ticaretteki yeri daha büyük olacak” dedi.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubeleri, Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şubesi ile TVHB İzmir Veteriner Hekimleri Odası, Gıda Güvenliği Günü dolayısıyla ortak bir açıklama yaptı, “Pandemi, yeterli, dengeli ve güvenli gıdaya erişimin önemini gösterdi” mesajı verdi.

| Gıda zehirlenmesi belirtileri nedir? |

gıda zehirlenmesiGıda kaynaklı hastalıklar tüm dünyada etkili

Gıda kaynaklı hastaların küresel toplamına bakıldığında, tüm yaş gruplarının etkilendiği görülüyor. Düşük gelirli ülkelerde özellikle 5 yaşın altındaki çocuklar etkileniyor.

Bu noktalardan hareketle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2017 yılında 7 Haziran’ın Dünya Gıda Güvenliği Günü olmasına karar verdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 194 üye devleti tarafından yönetildiği forum olan Dünya Sağlık Asamblesi de 2020 yılında, gıda kaynaklı hastalık yükünü azaltmaya yönelik küresel gıda güvenliği çalışmalarını destekleyecek bir karar aldı.

Gıda güvenliği, devletler, üreticiler ve tüketiciler arasında ortak bir sorumluluk. Tükettiğimiz gıdaların güvenli ve sağlıklı olması için tarladan sofraya herkesin yapabileceği bir şeyler var.

Bu gün ile Dünya Sağlık Örgütü gıda güvenliği konusunu kamuoyu gündemine getirmeyi ve gıda kaynaklı hastalık yükünü azaltmayı hedefliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.