Gıda Hattı

Dünya Gıda Günü Sempozyumu Elazığ’da başladı

15 Ekim 2021, 10:57
Paylaş
Dünya Gıda Günü Sempozyumu Elazığ’da başladı

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolasıyla düzenlenen Gıda Sempozyumu’nun ikincisi, Elazığ’da başladı. İki gün sürecek sempozyumda; daha iyi üretim, daha iyi çevre, daha iyi yaşam ve daha iyi beslenme konulu paneller gerçekleştirilecek.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Dünya Gıda Günü dolayısıyla, Elazığ'da Fırat Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, 'Eylemlerimiz geleceğimizdir. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam' Sempozyumu için bir araya geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı iş birliğinde organize edilen ve iki gün sürecek sempozyumda; daha iyi üretim, daha iyi çevre, daha iyi yaşam ve daha iyi beslenme konulu paneller gerçekleştirilecek.

“Herkese, her yerde, yeterli, uygun fiyatlı, güvenli ve besleyici gıda”

Sempozyumun açılışında konuşan FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, FAO’nun aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için herkesin her yerde yeterli, uygun fiyatlı, güvenli ve besleyici gıdaya erişiminin sağlanması gerektiğini söyledi.

Bu amaca ulaşmak için tarım gıda sistemlerinin dönüştürülmesi çağrısının artık daha önemli olduğunu vurgulayan Gutu, “Dönüşüm ile sadece acil durumlara yanıt veren bir tarım gıda sistemini kastetmiyorum. Bunun yerine, uzun vadeli dayanıklılık oluşturmamız ve gıda üretme ve tüketme şeklimizi temelden değiştirmemiz gerekiyor. Bunu ancak doğal kaynakları yok etmeden sürdürülebilir bir şekilde kullanarak başarabiliriz” dedi.

Konuşmasında gençlere de katılımlarından dolayı teşekkür eden Viorel Gutu, “Gelecek bizim, ama gelecek daha çok gençlerin” ifadesini kullandı.

WHO Türkiye Program Direktörü Toker Ergüder de, etkinliğin geleneksel hale gelmesi için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, ikinci kez bu etkinliğin gerçekleştirilmesine destek veren tüm kurumlara teşekkür etti.

“Tarımın ekonomilerdeki payı azalıyor”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ise, artan dünya nüfusunun gıda talebini karşılayabilecek tek sektörün tarım sektörü olmasına rağmen, tarımın ekonomilerdeki payı ve tarım arazilerinin azaldığını kaydetti. Tunç, şöyle devam etti:

“2050 yılına kadar dünya genelinde gıda ihtiyacının FAO verilerine göre yüzde 60 artacağı tahmin edilmektedir. Hem kaynakların azalması hem de ihtiyaçların artması ile önümüzdeki 100 yılda bütün dünyayı, devletleri, bilim adamlarını ve STK'ları zorlu bir görev beklemektedir. Dünya ile Türkiye'yi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sürecinde sağlık ile gıda tarım sektörünün önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak ülkemizdeki ekolojik kaynakların kalkınma modeli perspektifi ile etkin, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde harekete geçirilip ekolojik, bitkisel ve hayvansal katma değer vasıtasıyla ekonomik güvenliği, gıda arz güvenliğini ve insan sağlığını güvence altına almak misyonu çerçevesinde politika üretiyor ve uyguluyor olacağız.”

“Gıda ve sağlık, hayatımızın merkezinde”

Elâzığ Valisi Ömer Toraman ise, “Gıda ile sağlık çok yakın iki kavram olarak hayatımızın merkezinde. Dolayısıyla bu sempozyuma da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün ve Dünya Sağlık Örgütü'nün destek vermesi anlamlı. İnşallah bu sempozyum çok faydalı olacaktır, değerli hocalarımızın bilgilerinden istifade edilecektir” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.