AramaArama
Gıda Hattı

Dünya gıda endüstrisinin İstanbul buluşmasının tarihi belli oldu

13 Nisan 2015, 12:32
Paylaş
Dünya gıda endüstrisinin İstanbul buluşmasının tarihi belli oldu

Uluslararası Gıda Bileşenleri Fuarı Food Ingredients’in (Fi) bölgesel bir kolu olan Fi İstanbul, bu yıl üçüncü kez 13 – 15 Mayıs 2015 tarihleri arasında ICC İstanbul’da gerçekleşecek.

Food ingredients (Fi), 25 yılı aşkın tecrübe ile düzenlenen, 500 binden fazla kişinin katıldığı, milyarlarca avroluk iş hacminin yaratıldığı uluslararası bir fuar. Fi İstanbul Gıda Bileşenleri Fuarı da, Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı bir araya getiren bölgenin ilk fuarı olma özelliğini taşıyor.

Gıda bileşenleri pazarındaki en son yeniliklerin; gıda endüstrisinin en prestijli buluşma ortamı Fi İstanbul 2015, bu yıl 5 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Gıda Katkı ve Yardımcı Maddeleri Sanayicileri Derneği (GIDAKAT) tarafından desteklenen fuar; Türkiye, Balkanlar, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan 200’den fazla marka ile uluslararası ve yerel binlerce ziyaretçiyi ağırlayacak.

UBM EMEA (İstanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı olan Haluk Balcı, bölgede gıda maddeleri endüstrisinin katlanarak büyüdüğünü gözlemlediklerini ve artan katılımcı sayısını karşılamak için daha da büyük bir mekana geçtiklerini söyledi. Balcı, “2013 yılına göre fuar alanımızı yüzde 64 büyütüyoruz. Fuar alanımızın büyüklüğüne paralel olarak gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren tüm alt sektörlerin temsil edilmesini sağlamak için önemli ölçüde çeşitlendirme yaptık. Bu yıl fuarımızda; geçen yıl olduğu gibi gıda ham maddeleri, bileşenleri ve yardımcı maddelerinin temsil edilmesinin yanı sıra doğal içerikler de yer alacak. Bununla birlikte; üretim, Ar-Ge, pazarlama, kalite kontrol ve danışmanlık gibi sektörümüzü yakından ilgilendiren tüm gereksinimleri tek bir çatı altında katılımcı ve ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağız.” dedi.

Bölgede önemli bir ticaret merkezi olan Türkiye’nin, Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgeleri ile ham madde, olumlu işlenmiş gıda ve içecek ticaretinin geçmişinin uzun yıllara dayandığını vurgulayan Balcı, şöyle devam etti:

“Türkiye tarımsal üretim konusunda ABD, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya ve Japonya’dan sonra dünyada yedinci sırada yer alıyor. 2015 yılında Almanya’nın nüfusunu da geçerek 83 milyon olması beklenen Türkiye pazarındaki yenilikleri takip etmeliyiz. Aynı zamanda sağlıklı gıdaların geliştirilmesi ve üretilmesi için gıda üreticilerini iyi tanımak ve destek olmak gerekiyor. UBM EMEA (İstanbul) olarak müşterilerimizin bize en çok ihtiyaç duyduğu yerlerde etkinlik düzenlemeyi amaçlıyoruz. Bu anlayış çerçevesinde dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan, Asya ve Avrupa’nın gelişmiş gıda endüstrisini üçüncü kez  İstanbul’da buluşturan etkinliğimizin, uluslararası ve yerel katılımcı ve yatırımcılarına gıda bileşenleri sektörüne ulaşmayı sağlayan ilk platformuz. Fi İstanbul ile yerli ve yabancı müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ve sonuç olarak gıda endüstrisindeki pazar paylarını artıran etkinlikler geliştirmeye çalışıyoruz. Fi İstanbul Fuarı, ayrıca zengin gıda bileşenleri seçenekleri, doğal içerikler ve yeni pazarlama stratejileri ile dünyanın önde gelen sektör liderlerini buluşturuyor.”

Gıda Katkı ve Yardımcı Madde Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Mehmet Çetin Duruk da, “GIDAKAT olarak, Fi İstanbul’u çok önemsiyor ve en başından beri destekliyoruz. Fi İstanbul’un genel amaçlı gıda fuarlarından en büyük farkı ve artısı, gıda bileşenleri üzerine özelleşmesi ve iki yılda bir yapılan sektör fuarlarının aksine her yıl gerçekleşme başarısını göstermesi.” dedi.

Fi İstanbul 2015 ziyaretçilerinin, ücretsiz olarak fuara giriş yapabilmeleri için önceden web sitesi üzerinden (www.fi-istanbul.com) online kayıt olmaları gerekiyor. Fuara kayıt olan her ziyaretçi, Euromonitor’ün sektöre özel raporunu da alabilecekler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.