Gıda Hattı

Dünya genelinde Omicron vakaları artıyor, önlemler yayılıyor!

30 Kasım 2021, 15:27
Paylaş
Dünya genelinde Omicron vakaları artıyor, önlemler yayılıyor!

İlk olarak Güney Afrika’da tespit edilen Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron varyantının görüldüğü ülkelere yenileri eklenirken, seyahat yasakları da genişliyor.

İngiltere’de Covid-19’un Güney Afrika'da tespit edilen yeni mutasyonu Omicron yayılmaya devam ediyor.

18 yaş üzeri herkese 3. Doz aşı yapılacak

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, Omciron'un yayılmasını önlemek amacıyla aşılama programına odaklanılacağını belirtti. Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesinin (JCVI) Covid-19 aşılarının hatırlatıcı dozunun uygulanmasına yönelik önerisini kabul ettiğini aktaran Javid, İngiltere'de 18 yaş ve üzeri herkese 3'üncü doz Covid-19 aşılarının yapılacağını açıkladı.

2'inci ile 3'üncü doz aşı arasındaki sürenin 6 aydan 3 aya düşürüldüğünü bildiren Javid, 12 ila 15 yaş arasındaki çocuklara aşının ilk dozundan 3 ay sonra 2'inci dozların uygulanabileceğini, bağışıklık sistemi şiddetli hastalıklar tarafından baskılanan kişilere ise ikinci kez destekleyici Covid-19 aşısı yapılabileceğini aktardı. Destekleyici dozların Pfizer-BioNTech veya yarım doz Moderna aşılarından uygulanabileceğini ifade eden Javid, “Bu yeni önlemler mutasyona karşı daha fazla insanı daha hızlı bir şekilde koruyacak” dedi.

Omicron vaka sayısı 11’e yükseldi

Covid-19'un sona ermediğini belirten Sağlık Bakanı Javid, İngiltere'deki Omicron vakalarının artmasının beklendiğini söylerken, yetkililer, hafta sonu İngiltere'de tespit edilen 3 vakaya ek olarak İskoçya'da 6 vaka, başkent Londra'da ise 2 yeni vaka daha tespit edildiğini açıkladı.

Birleşik Krallık'ta toplam Omicron vaka sayısı 11'e yükselirken, en son tespit edilen 2 vakanın birbiriyle veya daha önce teyit edilen vakalarla bağlantılı olmadığı, ancak her 2’sinin de Güney Afrika ile seyahat bağlantıları olduğu belirtildi.

Omicron, İspanya ve Japonya’ya da sıçradı

İspanya’nın Başkenti Madrid’deki bir hastaneden yapılan açıklamada, Güney Afrika’dan Madrid’e gelen 1 yolcuda Omicron mutasyonunun tespit edildiği aktarıldı. Açıklamada hastanın sağlık durumunun iyi olduğu bildirilirken, Omicron mutasyonunu teşhis etmek için aynı gün içerisinde sonuç alınmasına olanak sağlayan ultra hızlı bir prosedürün geliştirildiği ifade edildi.

İspanya, Omicron mutasyonu nedeniyle yüksek riskli olan Bostvana, Svaziland, Lesoto, Mozambik, Nambiya, Güney Afrika ve Zimbabve gibi ülkelerden gelen tüm yolculara aşılı olup olmadıklarına bakmaksızın 10 günlük karantina uygulamasının yanı sıra en geç 72 saat öncesinde yapılmış bir negatif sonuçlu Covid-19 testi sunmalarını zorunlu kılıyor.

Japonya da, Omicron mutasyonunun ilk vakasının ülkede görüldüğünü doğruladı. Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, Pazar günü Zambiya'dan Tokyo yakınlarındaki Narita havaalanına gelen ve ülkeye girişte pozitif sonuç veren 30'lu yaşlarındaki bir erkeğin Omicron mutasyonu ile enfekte olduğunun doğrulandığını duyurdu. Pazar gününden beri karantinada olan ve Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından genetik testlere tabi tutulduğu öğrenilen vaka ile birlikte Japonya’da Covid-19'un Omicron varyantı ilk kez kayda geçmiş oldu oldu.

Hollanda’da Omicron Güney Afrika uçuşlarından önce görüldü

Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM), yeni mutasyonun tahmin edilen tarihten bir hafta önce tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada, 19 ve 23 Kasım'da iki kişiye yapılan testlerde Omicron mutasyonunun görüldüğü ve bu vakaların Güney Afrika’ya seyahat edip etmediğinin henüz bilinmediği kaydedildi.

Cuma günü Güney Afrika’dan Hollanda’ya gelen 2 uçuştaki toplam 600 yolcudan 61’inin Covid-19 testi pozitif çıkmış, vakalardan 13’ünde ise Omicron mutasyonu tespit edilmişti. Testleri pozitif çıkan yolcular bir otelde karantinaya alınmıştı.

Polonya 7 ülkeden uçuşları durdurdu

Polonya, Covid-19’un Omicron mutasyonu nedeniyle Bostwana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve’ye uçuşları durdurarak, AB dışından gelen yolcular için karantina süresini 14 güne çıkardı.

1 Aralık’tan itibaren geçerli olacak önlemleri açıklayan Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, ülke olarak pandeminin dördüncü dalgasının zirvesinde olduklarını, vaka sayısı bakımından düşüşe geçmeyi beklediklerini, Omicron varyantının beklentilerini tamamen değiştirdiğini söyledi.

Uçuşların yasaklandığı ülkelerden gelecek kişilerin testlerinin negatif çıkması durumunda dahi 14 gün karantinada kalmak zorunda olduklarını vurgulayan Niedzielski, AB dışındaki diğer ülkelerden gelecek kişilerin ise sekizinci günde yaptıracakları PCR testinin negatif çıkması durumunda karantinalarını sonlandırabileceklerini kaydetti.

Omicron mutasyonu şu ana kadar Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka, Avusturalya, İspanya ve Japonya’da tespit edildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.