AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Dünya Gençler Su Ödülü'nde Türk Öğrencilerin büyük başarısı!

Dünya Gençler Su Ödülü'nde Türk Öğrencilerin büyük başarısı!
28 Ağustos 2019, 15:58

İsveç'in başkenti Stockholm’de devam eden Dünya Su Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Gençler Su Ödülü Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Birsen Beril Bildirici ve Elifnaz Saatçi, “Keçi Kılı ve Koyun Yapağısından elde edilen Dokumanın Kirli Suların Temizlenmesinde Kullanımı” konulu projeyle, dereceye girdiler.

Her sene 2000'den fazla su uzmanının, mühendisin, araştırmacının, kamu ve özel sektör temsilcisinin katılımıyla İsveç'in başkenti Stokholm’de gerçekleştirilen Dünya Su Haftası etkinlikleri kapsamında Stockholm Gençler Su Ödülü Yarışması düzenleniyor.

Türkiye Gençler Su Ödülü

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Stockholm Su Enstitüsü (SIWI) arasında imzalanan anlaşma uyarınca, Stockholm Gençler Su Ödülü'nde ülkemizi temsil edecek projeyi belirlemek üzere 7 yıldır Türkiye Gençler Su Ödülü (TGSÖ) Proje Yarışması düzenleniyor. Yarışmada birinci seçilen adaylar, Dünya Su Haftası kapsamındaki Stockholm Gençler Su Ödülü'nde ülkemizi temsil ediyor. 2019 Stockholm Gençler Su Ödülü'nde Türkiye’yi temsil eden aday, Dünya birincisi seçilmişti.

Dünya Su Haftası, bu yıl 25-30 Ağustos 2019 tarihlerinde İsveç’te gerçekleştiriliyor. Hafta kapsamında düzenlenen Stockholm Gençler Su Ödülü'nde ülkemizi temsil edecek adayı belirlemek üzere DSİ tarafından gerçekleştirilen Türkiye Gençler Su Ödülü Proje yarışmasında Muğla Fethiye Belediye Fen Lisesi öğrencileri Birsen Beril Bildirici ve Elifnaz Saatçi, “Keçi Kılı ve Koyun Yapağısından elde edilen Dokumanın Kirli Suların Temizlenmesinde Kullanımı” konulu projeleriyle birinci seçilmişti.

Gençler Su Ödülü Yarışması’nda dereceye girdiler

Stockholm Gençler Su Ödülü Yarışması’nda Avustralya’yı temsil eden gençler Dünya birincisi seçilirken, Türkiye’yi temsil eden Bildirici ve Saatçi, büyük bir başarıya imza atarak, dereceye girdiler.

Bildirici ve Saatçi’nin projesi, su yüzeyindeki yağı emen, ancak suyun kendisini emmeyen yerel ve doğal bir malzeme olan keçi kılı ve koyun yapağısından elde edilen dokuma ile su yüzeyindeki petrol ve yağ kirliliği temizlemeyi amaçlıyor.

Dünya Su Haftası etkinliklerine DSİ Trabzon Bölge Müdür Vekili Dr. Emre Akçalı ile DSİ Dış İlişkiler Müşavirliği personeli Hasan Basri Yüksel de katılıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.